Τον ρόλο των γιαννιωτών τυπογράφων-εκδοτών της Βενετίας που με τις εκδόσεις και τη δράση τους ανέδειξαν το πνευματικό έργο του ελληνισμού τιμά η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Στις 20 Σεπτεμβρίου, θα γίνουν τα εγκαίνια έκθεσης που θα περιλαμβάνει σπάνια και πολύτιμες εκδόσεις των γιαννιωτών τυπογράφων της Βενετίας, εκδόσεις που βρίσκονται στις συλλογές της Βιβλιοθήκης. Τα εγκαίνια θα γίνουν στις 18:30, στο ισόγειο της βιβλιοθήκης. Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι τις 10 Οκτωβρίου.