Τη θεατρική παράσταση «Anacarbit-Ο Βιτγκενστάιν σε Αντίλογο» ανεβάζει η Πειραματική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων. Η παράσταση, που ανεβαίνει σε σκηνοθεσία της Όλγας Ζήση, κάνει πρεμιέρα αύριο 2 Φεβρουαρίου, στις 21:00, στο Καμπέρειο Θέατρο.
Το έργο είναι βασισμένο στα βιβλία του γιαννιώτη επιστήμονα και συγγραφέα Δημήτρη Βαρτζιώτη («Σχόλια σε στοχασμούς του Ludwig Wittgenstein», «Ανακρούσεις») που διερευνούν τη φύση των αποδεικτικών στοιχείων και της αλήθειας στο πλαίσιο των σύγχρονων ιδεών σχετικά με τις λέξεις, τα μαθηματικά και τη φυσική.
Τους ρόλους ερμηνεύουν ο Γιάννης Θωμάς (Βιτγκενστάιν) και ο Στέλιος Νίνης (νεαρός επιστήμονας). Χορεύουν η Χριστίνα Γκάσιου και η Λάουρα Τσιάτη.
Η παράσταση θα ανεβαίνει κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή.