Ένα αφιέρωμα στον Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα παρουσιάζει το Πνευματικό Κέντρο του δήμου Ιωαννιτών σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων, την Παρασκευή 22 Ιουλίου, στις 21:00, στο Ιτς Καλέ, στο Κάστρο.
Μελοποιημένα ποιήματα του ισπανού δημιουργού από έλληνες συνθέτες θα ερμηνεύσουν η σοπράνο Ειρήνη Δόβα και ο βαρύτονος Αχιλλέας Φρέστας. Στο πιάνο θα συνοδεύει η Γεωργία Αναστάση. Την ενορχήστρωση των τραγουδιών επιμελήθηκε ο Ελευθέριος Καραγιάννης, ο οποίος, παράλληλα, παίζει κλαρινέτο, σοπράνο σαξόφωνο, άλτο σαξόφωνο και τενόρο σαξόφωνο. Θα διαβάσουν η Μαρία Στρατσάνη και ο Μωυσής Ελισάφ. Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.