Με χειμερινό ωράριο και υπό όρους… covid-19 λειτουργεί πια η Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων.
Το ωράριο έχει ως εξής: Δευτέρα και Τετάρτη 12.30-19.30 και Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή 08.00-14.30.
Παράλληλα, η Βιβλιοθήκη υπενθυμίζει τους νέους κανόνες λειτουργίας. Αυτοί είναι:
-Ο δανεισμός των βιβλίων γίνεται με προκράτηση στο e-mail: zosimaialib@sch.gr και κατόπιν αναζήτησης (από το μέλος) στον κατάλογο της Ζωσιμαίας.
-Η χρήση των αναγνωστηρίων, αποκλειστικά για το υλικό της Βιβλιοθήκης, γίνεται με σειρά προτεραιότητας και προκράτηση στο τηλέφωνο της Γραμματείας 2651072863, με τους όρους που μέχρι σήμερα ισχύουν και περιορισμό χρόνου 1 ώρα/χρήστη.
-Η έκδοση νέας κάρτας μέλους πραγματοποιείται με αποστολή e-mail στο zosimaialib@sch.gr, όπου επισυνάπτεται η αίτηση και αντίγραφο της αστυνομικής ταυτότητας του αιτούντος, για λόγους ταυτοποίησης και με κάθε δέσμευση τήρησης του νόμου περί προστασίας προσωπικών δεδομένων. Η παραλαβή της νέας κάρτας, με αυτοπρόσωπη παρουσία, καθορίζεται σε ημέρα και ώρα, από τη Βιβλιοθήκη.
-Επιστροφές δανεισμένων τεκμηρίων γίνονται -ανεξαρτήτως ημέρας και ωραρίου- στη θυρίδα επιστροφής βιβλίων, αριστερά της κεντρικής εισόδου.
-Η χρήση του Δημοσίου Κέντρου Πληροφόρησης δεν είναι προς το παρόν δυνατή.
-Κατά την είσοδο στο χώρο της Ζωσιμαίας επιβάλλεται η απολύμανση των χεριών και η χρήση προστατευτικής μάσκας καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής στο χώρο, καθώς και η τήρηση της απόστασης του 1,5 μέτρου καθ’ όλη τη διάρκεια της συνδιαλλαγής.
Περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα της Γραμματείας, στην ιστοσελίδα της Ζωσιμαίας και στα social media.