Δέκα άτομα βρέθηκαν θετικά στον κοροναϊό με rapid test, στον τελωνειακό σταθμό της Κακαβιάς-τρεις τελωνειακοί και επτά αστυνομικοί.
Σε δηλώσεις τους, οι πρόεδροι του νομαρχιακού τμήματος Ιωαννίνων της ΑΔΕΔΥ Χρήστος Γρίβας και της 7ης Ένωσης Τελωνειακών Υπαλλήλων Πέτρος Λυκίδης, τόνισαν μεταξύ άλλων: «Δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε. Η μη λήψη των αναγκαίων μέτρων ελέγχου έχει σαν αποτέλεσμα τα σημερινά κρούσματα. Από την αρχή της πανδημίας , με συνεχόμενα υπομνήματα προς τους αρμόδιους καταθέσαμε ολοκληρωμένες προτάσεις για τον τρόπο που πρέπει να λειτουργεί ο μεθοριακός σταθμός. Επιτέλους οι έχοντες την ευθύνη να την αναλάβουν».
Ζητησαν να ληφθούν άμεσα δύο μέτρα:
Έλεγχος των εισερχομένων στη χώρα από το κλιμάκιο του ΕΟΔΥ, πριν τον αστυνομικό έλεγχο .
Έλεγχος σε όλους τους οδηγούς φορτηγών αυτοκινήτων που, όπως είπανε, «εδώ και δεκαπέντε ημέρες δεν τους υποβάλλουν σε κανέναν έλεγχο»