Επίσκεψη στη λαϊκή αγορά έκανε αντιπροσωπεία της παράταξης «Γιάννενα τώρα» με επικεφαλής τον Άρη Μπαρτζώκα. «Οι συνθήκες υγιεινής είναι χειρότερες από αυτές των τριτοκοσμικών χωρών» αναφέρει η παράταξη και προσθέτει: «Δεν μπορείς ούτε να πλησιάσεις στις τουαλέτες, υπάρχουν στέγαστρα με αμίαντο - υλικό που έχει απαγορευθεί η χρήση του διεθνώς ως επιβλαβές για την υγεία».
Ακόμα, δηλώνει ότι «θέτουμε όλους προ των ευθυνών τους μέχρι να αλλάξει η τριτοκοσμική αυτή εικόνα που δεν τιμά κανέναν. Όσο παραμένουν εικόνες αυτές, ουδείς δικαιούται να κομπορρημονεί για τα πεπραγμένα του».