Ξεκίνησε από σήμερα 18 Ιουνίου 2018 να λειτουργεί οθεσμός του τοπικού αστυνόμου στην Σαγιάδα. Ο Τοπικός Αστυνόμος έχει μεταξύ άλλωντις παρακάτω αρμοδιότητες :
- δέχεται επισκέψεις στο γραφείο του (πολίτες, συλλόγους,φορείς και εκπροσώπους συνεταιρισμών),
- δέχεται παράπονα και καταγγελίες από πολίτες για θέματααστυνομικού ενδιαφέροντος και επιλύει τα προβλήματά τους σε συνεργασία μεάλλους φορείς,
- διεκπεραιώνει ζητήματα διοικητικής φύσεως (γνήσιαυπογραφής κτλ.),
- πραγματοποιεί ο ίδιος επισκέψεις σε τοπικούς φορείς,περνάει από καταστήματα, από κάθε γειτονιά, συνομιλεί με τους πολίτες καιμαθαίνει τα προβλήματά τους,
- διεκπεραιώνει υποθέσεις και ασκεί προανακριτικάκαθήκοντα,
- επιλύει κάθε πρόβλημα το οποίο δύναται να επιλύσει,διαφορετικά το προωθεί άμεσα στο αστυνομικό τμήμα, που υπάγεται διοικητικά, γιατον ειδικότερο χειρισμό του.