Το σωματείο Μετάλλου αναφέρει ότι, όπως ενημέρωσε τη διοίκησή του ο αντιπεριφερειάρχης Κώστας Σιαράβας, το πρόγραμμα «55-67» του ΟΑΕΔ δεν αφορά την Περιφέρεια. «Την ίδια απάντηση είχαμε και από τον Δήμο Ιωαννίνων. Δηλαδή δεν υπάρχουν κεφάλαια για να καλύψουν το παραπάνω πρόγραμμα», αναφέρει το σωματείο.
Η αντιπροσωπεία ζήτησε από τις αρχές να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα, προκειμένου να βρεθεί λύση και για τους απολυμένους της Spider, στους οποίους ακόμα οφείλονται χρήματα.
Αυτά, «την ίδια ώρα που Περιφέρειες και Δήμοι προχωράνε σε ιδιωτικοποιήσεις τομής, διότι δεν έχουν εργαζόμενους» σύμφωνα με το σωματείο.