Τη μουσικοχορευτική εκδήλωση με τίτλο «Στης μαστίχας τη σκιά και του τσίπουρου τα γλέντια…» παρουσιάζει ο Πατριωτικός Σύνδεσμος Καλαρρυτών «Η Πίνδος» τη Δευτέρα 17 Ιουνίου, στις 21:00, στο υπαίθριο θέατρο της ΕΗΜ, στον «Φρόντζο».
Ο Σύνδεσμος, που κλείνει τα 107 του χρόνια, θα παρουσιάσει τραγούδια και χορούς από τους Καλλαρρύτες αλλά και από όλη την Ελλάδα.
Τα χορευτικά τμήματα του Λαογραφικού και Χορευτικού Ομίλου θα συνοδεύσει ο ερμηνευτής Παντελής Θαλασσινός μαζί με 10μελή ορχήστρα καταξιωμένων μουσικών της παραδοσιακής μουσικής υπό την καλλιτεχνική επιμέλεια του Γιώργου Κωτσίνη.
Την εκδήλωση στηρίζει ο Δήμος Βορείων Τζουμέρκων, ενώ υπάρχει και η αιγίδα της Περιφέρειας Ηπείρου
Γενική είσοδος 7 ευρώ. Προπώληση στα βιβλιοπωλεία «Αναγνώστης « (Πυρσινέλλα 11, Ιωάννινα) και «Μάντζιος» (Εθν. Αντίστασης 127, Κατσικάς).