Σε διεθνή προετοιμασία στο Μαρτέλο της Ιταλίας, βρίσκονται οι χιονοδρόμοι αθλητές του διάθλου Ιωάννα Κώτσαλου (φωτογραφία), Αθανάσιος Γάστης και Κωνσταντίνος Μέτσιος, ενώ τις επόμενες μέρες θα προστεθούν στην ομάδα και ο Βασίλειος Ροσενλής με την Μαρία-Δήμητρα Τσιάρκα. Αρχηγός της αποστολής ο προπονητής Κυριάκος Ξάνθης.
Η προετοιμασία σε συνθήκες χιονιού, η οποία διοργανώνεται από την IBU, θα ολοκληρωθεί την προσεχή Τρίτη 7 Δεκεμβρίου.
Αμέσως μετά την προετοιμασία τους οι Έλληνες αθλητές θα ξεκινήσουν τις διεθνείς αγωνιστικές υποχρεώσεις τους με την συμμετοχή τους στο Πρωτάθλημα Junior IBU Cup, με τις δύο πρώτες διοργανώσεις (IC 1 & 2) θα διεξάγονται στο Μαρτέλο της Ιταλίας, από τις 8 έως και 20 Δεκεμβρίου 2021.