Η μέση τιμή της αμόλυβδης ξεπέρασε πλέον και τα 2,3 ευρώ στα πρατήρια των Ιωαννίνων. Ο νομός έχει πλέον την ακριβότερη αμόλυβδη στην Ήπειρο, σύμφωνα με τα στοιχεία του Υπουργείου Ανάπτυξης (2/6):
- Νομός Ιωαννίνων 2,311€/λίτρο
- Νομός Θεσπρωτίας 2,308€/λίτρο
- Νομός Άρτας 2,300€/λίτρο
- Νομός Πρέβεζας 2,299€/λίτρο
Η χαίνουσα ακρίβεια έχει «υποβαθμίσει» το επίδομα που έδωσε η κυβέρνηση σε μόλις 19,5 λίτρα, με αυτές τις τιμές και η ανάγκη για νέα ενίσχυση, πιο σοβαρή αυτή τη φορά, είναι επιτακτική πλέον.