Η νέα ταινία του Γιώργου Λάνθιμου, το Poor Things, γύρω από το οποίο έχει ξεσηκωθεί αρκετός «θόρυβος», έρχεται από την Πέμπτη 4 Ιανουαρίου στα Γιάννενα, στο Odeon Paralimnio.
Η ταινία είναι μια μαύρη κωμωδία, που βασίζεται στο βιβλίο του Αλασντάιρ Γκρέι, του 1992.
Είναι η ιστορία της Μπέλα Μπάξτερ που υποδύεται η Έμα Στόουν , μιας νεαρής γυναίκας στη βικτωριανή Αγγλία που ανασταίνεται χάρη στον ιδιοφυή και αντισυμβατικό επιστήμονα Δρ. Γκούντγουιν Μπάξτερ.
Αν σας θυμίζει λίγο Φράνκεσταϊν ή και… Φράνκεσταϊν τζούνιορ, θα το διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι σύντομα