Ποδηλατικός αγώνας με ρεκόρ

Εικόνα του άρθρου Ποδηλατικός αγώνας με ρεκόρ
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/11/2017, 19:59
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ρεκόρ συμμετοχών αλλά και διαδρομής σημειώθηκαν στον αγώνα της 14ης Ποδηλατικής Ανάβασης Μιτσικελίου, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή από τον Όμιλο Φίλων Ποδηλάτου Ιωαννίνων σε συνεργασία με την εταιρία διοργάνωσης αθλητικών events «My Adventure».

Το νήμα του τερματισμού έκοψε πρώτος ο Παναγιώτης Χριστόπουλος, αθλητής του Παναθηναϊκού, ο οποίος κέρδισε με χιλιοστά του δευτερολέπτου (0:44:27.94) τον Νικόλαο Ζέγκλη, αθλητή του Σπαρτιατικού (0:44:28.05). Την 3η θέση στο βάθρο, μόλις λίγα δευτερόλεπτα διαφορά από τους δύο πρώτους, συμπλήρωσε ο Δημήτριος Φραμπίτσης, από τον Ποδηλατικό Όμιλο Πατρών, με χρόνο 0:44:43. Τέσσερις ακόμη αθλητές τερμάτισαν με χρόνο κάτω από τα 50 λεπτά. Στις γυναίκες διακρίθηκε η Ελευθερία Λάβαρη, η οποία τερμάτισε σε χρόνο 1:05:13 ενώ ακολούθησε η Χριστίνα Αθανασοπούλου με χρόνο 1:18:22.

Στους αγώνες το παρών έδωσε και η κατηγορία juniors (κάτω των 18) όπως και η κατηγορία των 60+.