Δύο εκδηλώσεις διοργανώνει το βιβλιοπωλείο «Μωβ Κουκουβάγια» (Νικοπόλεως 117) με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου).
Στις 2 Απριλίου, στις 12 το μεσημέρι, θα γίνει εκδήλωση για τη ζωή και το έργο του σπουδαίου έλληνα μαθηματικού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή. Για το βιβλίο των εκδόσεων «Παπαδόπουλος» θα μιλήσουν ο Ελπιδοφόρος Ιντζέμπελης, συγγραφέας του graphic novel, και η Μαρούλα Παπαευσταθίου, συντονίστρια εκπαιδευτικού έργου φιλολόγων ΠΕΚΕΣ Ηπείρου.
Την ίδια μέρα, στις 18:00, θα ακολοιυθήσει αφιέρωμα στον Ευγένιο Τριβιζά. Η εκπαιδευτικός Αλεξία Φώτου θα αφηγηθεί παραμύθια του συγγραφέα ενώ η παιδαγωγός Σέβη Ευθυμίου θα κάνει εργαστήρι χειροτεχνίας και θεατρικό παιχνίδι.
Η είσοδος είναι ελεύθερη.