Μια γιορτή βράβευσης διοργανώνουν στη Γέφυρα Πλάκας το Σάββατο 2 Οκτωβρίου, στις 3 το απόγευμα, η Europa Nostra και η εκπρόσωπός της στην Ελλάδα, η Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, το υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού και η Περιφέρεια Ηπείρου.
Η υπουργός Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη θα παραλάβει τιμητική πλακέτα για τη βράβευση της πρότυπης αποκατάστασης της Γέφυρας Πλάκας από την Europa Nostra. Πριν από λίγους μήνες, τον Μάιο, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και η Europa Nostra, που αποτελεί έναν οργανισμό για την πολιτιστική κληρονομιά, ανακοίνωσαν τους 24 νικητές των Βραβείων 2021. Ένα από τα έργα πολιτιστικής κληρονομιάς που διακρίθηκαν, ήταν η Γέφυρα Πλάκας, και δη το έργο αποκατάστασης. Τον φάκελο της υποψηφιότητας τον είχε καταθέσει το υπουργείο Πολιτισμού το 2020.
Η κα Μενδώνη θα παραλάβει λοιπόν μια τιμητική πλακέτα ως εκπρόσωπος της συνολικής ομάδας του έργου, η οποία περιλαμβάνει το υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών, την Περιφέρεια Ηπείρου, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος-Παράρτημα Ηπείρου και τον Δήμο Βορείων Τζουμέρκων.
Μετά τη γιορτή-βράβευση, θα ακολουθήσει και παραδοσιακή γιορτή, σύμφωνα με την πρόσκληση των διοργανωτών.
Η όλη εκδήλωση θα γίνει σύμφωνα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις.
Υπενθυμίζεται ότι η Γέφυρα Πλάκας, και συγκεκριμένα το τόξο, κατέρρευσε τον Φεβρουάριο του 2015. Tα αμέσως επόμενα χρόνια έγινε το έργο της αποκατάστασης. Η «νέα» γέφυρα στέκεται στη θέση της ξανά, από πέρσι.
* Φωτογραφία: Εργασίες αποκατάστασης του τόξου το 2019