ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Λαϊκή Συσπείρωση: Οι 97 υποψήφιοι-ες περιφερειακοί σύμβουλοι

Εικόνα του άρθρου Λαϊκή Συσπείρωση: Οι 97 υποψήφιοι-ες περιφερειακοί σύμβουλοι
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Βαρβάρα Αγγέλη
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/09/2023, 17:07
ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ - ΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ

Eνενήντα επτά υποψήφιοι σύμβουλοι συμμετέχουν στο ψηφοδέλτιο της «Λαϊκής Συσπείρωσης», που στηρίζει το ΚΚΕ, στην Περιφέρεια Ηπείρου, με επικεφαλής τον υποψήφιο περιφερειάρχη Γιώργο Πρέντζα.

«Το ψηφοδέλτιο αυτό αποτελεί το μοναδικό αντίπαλο δέος τόσο στον κυβερνητικό περιφερειάρχη, όσο και στην αντιλαϊκή ομοφωνία των εκλεγμένων και υποψηφίων των άλλων αστικών κομμάτων που κριτήριο των επιλογών τους είναι τα σχέδια και τα κέρδη των επιχειρηματικών ομίλων» αναφέρεται σε ανακοίνωση.

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου, στις 19:00, θα γίνει στα Γιάννενα, στο θεατράκι της Σκάλας, συγκέντρωση της Λαϊκής Συσπείρωσης με ομιλητές την Όλυ Τσουμάνη, υποψήφια δήμαρχο Ιωαννίνων, και τον Γιώργο Πρέντζα, υποψήφιο περιφερειάρχη Ηπείρου.

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

1.         Αθανασούλα Ιωάννα:  Χημικός. Εργάζεται ως μελισσοκόμος.

2.         Αλυσσανδράκης Κώστας: Αστρονόμος, Ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Διετέλεσε Ευρωβουλευτής και Βουλευτής Ιωαννίνων του ΚΚΕ.

3.         Ανδρεάδου Μαρία:  Γραμματέας Τομεακής Οργάνωσης Ιωαννίνων του ΚΚΕ.

4.         Γιώτη Άλικη:  Εργάτρια στην «ΠΙΝΔΟ», πρώην μέλος της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων.

5.         Γιώτη Πόπη:  Βρεφονηπιοκόμος, γραμματέας στο ΔΣ του Συλλόγου εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Ιωαννίνων.

6.         Γκατζόγια Ευγενία: Αρχαιολόγος συμβασιούχος, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια στο ΑΠΘ.

7.         Γκίζα Ηρώ:  Φοιτήτρια στο τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών, εργαζόμενη στην εστίαση.

8.         Γούσια Γλυκερία: Αρχιτέκτων Μηχανικός,  αυτοαπασχολούμενη.

9.         Δημητρίου Κώστας: Δάσκαλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης- μουσικός (ντράμερ). Έχει εργαστεί σε Ωδεία της πόλης, καθώς διατηρούσε και δικό του ωδείο.

10.       Δούβλης Γιάννης:  Τεχνολόγος Μηχανικός Πληροφορικής, ελεύθερος επαγγελματίας.

11.       Ζέκα Τίνα: Τεχνολόγος Γεωπόνος, υπάλληλος Δήμου Ιωαννιτών, πρόεδρος Συλλόγου Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Ιωαννίνων, αιρετή εκπρόσωπος εργαζομένων στο Υπηρεσιακό Συμβούλιο ΟΤΑ Ν. Ιωαννίνων, Περιφερειακή Σύμβουλος Ηπείρου με τη Λαϊκή Συσπείρωση.

12.       Ζώλας Διαμαντής:  Δικηγόρος, μέλος του Δ.Σ. του Δικηγορικού Συλλόγου Ν. Ιωαννίνων.

13.       Ηλία Δήμητρα: συμβασιούχος σχολική καθαρίστρια, πρόεδρος Συλλόγου Σχολικών Καθαριστριών Ν. Ιωαννίνων.

14.       Καρακίτσος Γιώργος:  Υπάλληλος Δήμου Ζίτσας.

15.       Κάτσιος Φάνης: Συνταξιούχος οικοδόμος, πρώην μέλος της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων.

16.       Κοσμάς Γιώργος:  Κτηνοτρόφος, μέλος του Πολιτιστικού Συλλόγου Πεδινής.

17.       Κυριακόπουλος Κώστας:  Κτηνίατρος, αυτοαπασχολούμενος.

18.       Κωσταδήμα Ειρήνη: φοιτήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, μέλος του ΔΣ του Φοιτητικού Συλλόγου  ΠΤΔΕ, μέλος του ΔΣ του Πολιτιστικού και Μορφωτικού Συλλόγου Ματσουκίου Ιωαννίνων «η ΒΥΛΙΖΑ».

19.       Κωστής Σπύρος:  Ιδιωτικός υπάλληλος, προγραμματιστής Η/Υ.

20.       Λύγδα Άνθη: απόφοιτη του τμήματος Βαλκανικών Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών, εργαζόμενη στον επισιτισμό, αντιπρόεδρος του Σωματείου Επισιτισμού Τουρισμού, μέλος της εξελεγκτικής επιτροπής της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων, μέλος του Συλλόγου Γυναικών Ιωαννίνων (ΟΓΕ)

21.       Λωρίδας Γιώργος:  Ειδικευόμενος Ιατρός Γενικής Χειρουργικής στο Χατζηκώστα, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Εργαζομένων του Γ.Ν.Χατζηκώστα, μέλος ΔΣ του Ιατρικού Συλλόγου Ιωαννίνων, μέλος του ΔΣ της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Ηπείρου.

22.       Μάρκου Αλέξανδρος:  Συμβασιούχους στο Π.Γ.Ν.Ι, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Εργαζομένων του Π.Γ.Ν.Ι,  πρώην επαγγελματίας στον κλάδο της εστίασης.

23.       Ματσάγγας Σπύρος: Φαρμακοϋπάλληλος, πρόεδρος του Σωματείου Φαρμακοϋπαλλήλων Ηπείρου, Ταμίας της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων, μέλος του ΔΣ της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φαρμακουπαλλήλων (ΟΕΦΣΕΕ) και Ταμίας του Αθλητικού Συλλόγου «ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΤΣΙΚΑΣ».

24.       Μαχτσίρας Θανάσης:  Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μέλος του Γενικού .Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ, γραμματέας του Συλλόγου Γονέων του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων.

25.       Μπασογιάννης Θωμάς:  Περιβαλλοντολόγος- Δασολόγος, υπάλληλος της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Ηπείρου- Δυτικής Μακεδονίας, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Εργαζομένων στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου και του ΔΣ της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων στις Αποκεντρωμένες Διοικήσεις.

26.       Μπάτζιου Ιωάννα: Παιδίατρος αυτοαπασχολούμενη.

27.       Νουτσόπουλος Κώστας: Συνταξιούχος τοπογράφος ΔΕΗ, Περιφερειακός Σύμβουλος Ηπείρου, επικεφαλής της παράταξης «Ανυπότακτη Ήπειρος».

28.       Ντεκουμές Αλέκος:   Οικοδόμος, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Οικοδομών Ιωαννίνων.

29.       Παντούλας Θοδωρής:  Εργαζόμενος στο "Ζαγόρι", μέλος του ΔΣ του Επιχειρησιακού Σωματείου στο "ΖΑΓΟΡΙ",  μέλος του ΔΣ του Σωματείου Γάλα- Τρόφιμα- Ποτά Ιωαννίνων, μέλος της διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων.

30.       Παπαγεωργίου Βασίλης: Εκπαιδευτικός στο Μουσικό Σχολειό Ιωαννίνων, μουσικός παραδοσιακής μουσικής, εκλεγμένος στην ΕΛΜΕ Ιωαννίνων.

31.       Ρούπα Βάσω : Ιδιωτική Υπάλληλος, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Γυναικών Ιωαννίνων (ΟΓΕ)

32.       Σαλογιάνννου Δήμητρα (Γιούλη) : Συνταξιούχος ΕΟΤ, πρώην πρόεδρος του Συλλόγου Γυναικών Ιωαννίνων (ΟΓΕ).

33.       Σδούκος Νίκος: Ελεύθερος επαγγελματίας από το Κεφαλοχώρι Κόνιτσας

34.       Σίμος Τάσος: Ελεύθερος Επαγγελματίας εστίασης.

35.       Σιώπης Αλέξανδρος, Γεωπόνος ζωοτέχνης,  μέλος του ΔΣ του Σωματείου Φαρμακοϋπαλλήλων Ηπείρου

36.       Σπύρου Αθηνά: Απόφοιτος του τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών, εμπορος, αντιπρόεδρος Εμπορικού Συλλόγου Ιωαννίνων, μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Εμπορικών Συλλόγων Β/Δ Ελλάδας και Νήσων και μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας ΕΒΕ Ιωαννίνων.

37.       Σταυράκης Κώστας: Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, αυτοαπασχολούμενος

38.       Σφαιρόπουλος Δημήτρης:   Ειδικευόμενος Γιατρός Καρδιολογίας στο ΠΓΝΙ

39.       Τζέκη Μαρία: Περιβαλλοντολόγος, συνταξιούχος, πρώην Πρόεδρος Συλλόγου Εργαζομένων ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Ηπείρου-Λευκάδας

40.       Τσακάλου Σταυρούλα: Σχεδιάστρια Μόδας αυτοαπασχολούμενη, απόφοιτος νοσηλευτικής. Μέλος της ερασιτεχνικής ομάδας του ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων.

41.       Τσιάλου Άννα: Ιδιωτική Υπάλληλος στο MARKET-IN

42.       Χαρίσης Χρήστος: Αγρότης από το Πωγώνι.

43.       Χασιώτης Γιώργος: Δρ Χημικός-Βιοχημικός, MSc,  Βιοχημικό Εργαστήριο Π.Γ.Ν.Ι, Αντιπρόεδρος Περιφερειακού Τμήματος Ηπείρου-Κέρκυρας-Λευκάδας της Ένωσης Ελλήνων Χημικών.

44.       Χρήστου Χρήστος (Μαντέλος):  Νοσηλευτής Αιματολογικής κλινικής Π.Γ.Ν.Ι. Απόφοιτος Θεολογίας ΕΚΠΑ. Αρθρογράφος στον τοπικό τύπο.

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

1.         Ιορδανίδου Τατιάνα: Φιλόλογος-Αρχαιολόγος, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ξεναγός.      

2.         Κατσούλας Θοδωρής: Φυσικός, υποψήφιος Διδάκτωρ του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

3.         Κιτσαντάς Αποστόλης:  Τοπογράφος Μηχανικός, αυτοαπασχολούμενος.

4.         Κονάκης Θωμάς: Δημοτικός Υπάλληλος Πρέβεζας, μέλος του ΔΣ του Σωματείου εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Πρεβέζης, μέλος της γραμματείας της Επιτροπής Ειρήνης Πρέβεζας.

5.         Κυριαζή Ειρήνη: Ιδιωτική Υπάλληλος, Κοινωνιολόγος, απόφοιτος του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ν. Πρέβεζας, μέλος της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Πρέβεζας, μέλος του ΔΣ της Ένωσης Γονέων Πρέβεζας.

6.         Κωτσαντής Κωνσταντίνος: Οικονομολόγος, Δημοτικός Υπάλληλος Πρέβεζας, Περιφερειακός Σύμβουλος Ηπείρου με την Λαϊκή Συσπείρωση.

7.         Κλινάκης Σπύρος:  Αγρότης, μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Πρέβεζας .

8.         Λάμπρος Κωνσταντίνος: Συνταξιούχος Συνεταιριστικός Υπάλληλος, πρώην μέλος της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Πρέβεζας

9.         Λελοβίτης Πέτρος: Δημοτικός Υπάλληλος Πρέβεζας (χειριστής μηχανημάτων) , μέλος του ΔΣ του Σωματείου ΟΤΑ Ν. Πρεβέζης, , μέλος του ΔΣ του Ν.Τ. της ΑΔΕΔΥ Πρέβεζας, μέλος του Γ.Σ. της Πανελλαδικής Ομοσπονδίας Εργαζομένων  στους ΟΤΑ

10.       Μαλεζά Ζηνοβία (Ζήνα): Ιδιωτική Υπάλληλος, απόφοιτος του τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Πρέβεζας, γραμματέας της Τομεακής Επιτροπής Πρέβεζας του ΚΚΕ.

11.       Μανίκη Ευαγγελία: Ελεύθερος επαγγελματίας, μέλος του ΔΣ του Εμπορικού Συλλόγου Πρέβεζας, μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Εμπορικών Συλλόγων Β/Δ Ελλάδας και Νήσων.

12.       Μητροφάνης Θωμάς: Μουσικός, Δημοτικός Υπάλληλος Δ. Πάργας.

13.       Μισιρλής Γιώργος: Τοπογράφος Μηχανικός, Δημοτικός Υπάλληλος  Δ. Φιλιππιάδας, πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων  ΟΤΑ Πρέβεζας, πρόεδρος του Νομαρχιακού τμήματος της ΑΔΕΔΥ Πρέβεζας.

14.       Μπαλαδήμας Διονύσης: Οικοδόμος, Οινοποιός, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Οικοδόμων Πρέβεζας.

15.       Μπούα Λαμπρινή: Αγρότισσα, μέλος των ΔΣ των Συλλόγων Γονέων Γυμνασίου και Λυκείου Πάργας.

16.       Πάτση Βασιλική (ΒΙΚΥ): Εργαζόμενη στον επισιτισμό, σπουδάστρια στη σχολή ΕΚΑΒ  στα ΙΕΚ Πρέβεζας.

17.       Σίσκα Ελπίδα: Εμποροϋπάλληλος, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Γυναικών Πρέβεζας (ΟΓΕ)

18.       Τζίμα Μαρία: συνταξιούχος Νοσηλεύτρια, πρώην πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων του ΓΝ Πρέβεζας.

19.       Υφαντής Γιάννης: Σπουδαστής Μηχανικός στην ΑΕΝ Πρέβεζας.

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

1.         Βασιλικώστας Ντίνος:  Συνταξιούχος οδοντίατρος

2.         Δήμα Κατερίνα:  Φυσικός, αυτοαπασχολούμενη, μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Εμπορικών Συλλόγων Β/Δ Ελλάδας & Νήσων, μέλος του ΔΣ του εμποροβιοτεχνικού συλλόγου Ηγουμενίτσας.

3.         Κουτσής Ηλίας: Οικονομολόγος, εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μέλος του ΔΣ της ΕΛΜΕ Θεσπρωτίας, Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Σουλίου με την Λαϊκή Συσπείρωση.

4.         Μαρέτα Κατερίνα: Φιλόλογος, μέλος της Ένωσης Φιλολόγων Θεσπρωτίας

5.         Μπέσιου Κατερίνα: φοιτήτρια Νομικής ΕΚΠΑ.

6.         Ντάικου Μαρία: Νοσηλεύτρια ΤΕΠ Ηγουμενίτσας

7.         Παπαθεοδώρου Γιάννης: Συνταξιούχος οικοδόμος

8.         Ρέγκας Λαέρτης: Φυσικοθεραπευτής, Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Φιλιατών

9.         Υφαντής Σπύρος: Δημοτικός Υπάλληλος Δ. Ηγουμενίτσας, πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Θεσπρωτίας.

10.       Χάιδη Αλεξάνδρα: Συνταξιούχος  ιδιωτική υπάλληλος.

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΑΡΤΑΣ

1.         Αλιφτήρας Γεώργιος: Συνταξιούχος εργάτης, πρώην Πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Άρτας

2.         Αρχιμανδρίτης Λάμπρος: Ελεύθερος Επαγγελματίας στο εμπόριο

3.         Βασιλείου Νικόλαος: Συνταξιούχος βιοτέχνης, πρόεδρος σωματείου συνταξιούχων ΟΑΕΕ, μέλος ΔΣ της Ομοσπονδίας συνταξιούχων ΟΑΕΕ

4.         Γείτονας Κωνσταντίνος: Συνταξιούχος ΟΑΕΕ.

5.         Γκόρου Αθηνά: Δικηγόρος, μέλος Δ.Σ. Δικηγορικού Συλλόγου Άρτας

6.         Ζιώβας Βασίλειος: Συνταξιούχος δημοτικός υπάλληλος

7.         Ζορμπά Λαμπρινή: Ιδιωτική Υπάλληλος

8.         Ζορμπά Φρειδερίκη (Ρίτα): Φαρμακοποιός, αντιπρόσωπος Πανελλήνιου Φαρμακευτικού Συλλόγου.

9.         Καλαμίδας Ηλίας: Συνταξιούχος ταχυδρομικός

10.       Καραγιάννης Γρηγόριος: Συνταξιούχος υγειονομικός

11.       Κικιώνη Μαρία: Αγρότισσα

12.       Κυρτσιάς Παναγιώτης: Εργαζόμενος  πτηνοτροφικού συνεταιρισμού Άρτας, γραμματέας Εργατικού Κέντρου Άρτας, πρόεδρος σωματείου εργαζομένων πτηνοτροφικού συνεταιρισμού Άρτας

13.       Μπέτσας Ευάγγελος: Δημοτικός υπάλληλος, αγρότης, πρόεδρος Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Ν. Άρτας

14.       Ντοκομές Γεώργιος: Εργαζόμενος  πτηνοτροφικού συνεταιρισμού Άρτας, ταμίας του Δ.Σ. Εργατικού Κέντρου Άρτας, γραμματέας σωματείου εργαζομένων πτηνοτροφικού συνεταιρισμού Άρτας

15.       Ξυλογιάννη Παναγιώτα (Πανάγιω):Συνταξιούχος γιατρός πνευμονολόγος

16.       Πανοδήμου Λαμπρινή: Αγρότισσα

17.       Πάντζος  Περικλής: Εργαζόμενος στο νοσοκομείο Άρτας, μέλος του ΔΣ συλλόγου εργαζομένων νοσοκομείου Άρτας, μέλος  του νομαρχιακού τμήματος ΑΔΕΔΥ της Άρτας

18.       Παπαχρήστος Βασίλειος: Ηλεκτρολόγος μηχανικός, αυτοαπασχολούμενος.

19.       Σκορίλα Λαμπρινή: φωτογράφος, ιδιωτική υπάλληλος, αντιπρόεδρος Εργατικού Κέντρου Άρτας

20.       Τσάκαλος Βασίλειος: Συνταξιούχος  εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

21.       Τσιούνης Νικόλαος: Λογιστής

22.       Τσώλα Σοφία: Δικηγόρος- Διαμεσολοβήτρια

23.       Χρηστούλη Γεωργία: Εκπαιδευτικός στην ιδιωτική εκπαίδευση, μέλος ΔΣ Συλλόγου Γυναικών Άρτας (ΟΓΕ)


* Φωτο αρχείου

ΣΧΟΛΙΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
Ντοτη3