Η ιδέα, είναι να δούμε τη σημερινή εικόνα των Ιωαννίνων με «θραύσματα» του παρελθόντος, μέσα από φωτογραφίες του σήμερα, στα σημεία που τραβήχτηκαν παλιότερες φωτογραφίες. Κάποιες εξ αυτών, έχουν αποτυπώσει σημεία που δεν υπάρχουν πια, κάποιες άλλες όμως δείχνουν ότι παρά το πέρασμα των χρόνων, η πόλη διατηρεί αρκετά από τα σημεία αναφοράς της με διαχρονικό τρόπο.
Το Κουρμανιό και το Κάστρο
Το Κουρμανιό πήρε το όνομά του την εποχή του Αλή Πασά και την κουραμάνα που παρασκευαζόταν στη γειτονιά. Είναι μια από τις πιο χαρακτηριστικές και παραδοσιακές συνοικίες των Ιωαννίνων και διατηρεί το ύφος της μέχρι σήμερα.
(η ένθετη φωτογραφία είναι από το αρχείο του ΕΛΙΑ)