Ο επικεφαλής της παράταξης «Κοινό των Ηπειρωτών» Γιάννης Στέφος και ο περιφερειακός σύμβουλος Σάββας Δημητριάδης συναντήθηκαν με την Σοφία Μαρκούλα, αντιδήμαρχο Κοινωνικής Αλληλεγγύης – Προστασίας, Προσχολικής Ηλικίας, Ισότητας, Αντιμετώπισης Διακρίσεων και Έμφυλης Βίας του Δήμου Ιωαννιτών.
Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση η συζήτηση έγινε σε επικοδομητικό κλίμα και κυρίως, αφορούσε τα δύο γηροκομεία, το πρόγραμμα Επισιτιστικής Βοήθειας (πρώην ΤΕΒΑ) και η ανάγκη επίσπευσής του, κ.α. Οι δύο περιφερειακοί σύμβουλοι τονίζουν ότι η παράταξη θα βάλει για συζήτηση θέματα που συζητήθηκαν, στο περιφερειακό συμβούλιο, για πιθανή ένταξή τους στα επιχειρησιακά και εθνικά προγράμματα που διαχειρίζεται η Περιφέρεια Ηπείρου.