Ένα ακόμη στρογγυλό τραπέζι νεότερης και σύγχρονης ιστορίας διοργανώνει το Εργαστήριο Ιστορικής Έρευνας Νεότερων και Σύγχρονων Κοινωνιών του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Αυτή τη φορά, η συζήτηση θα αφορά τη σχέση ιστορίας και αστυνομικής λογοτεχνίας και θα γίνει την Τρίτη 26 Νοεμβρίου, στις 20:30, στον πολιτιστικό πολυχώρο «Δημήτρης Χατζής», στα παλιά σφαγεία.
Θα μιλήσουν η υποψήφια διδάκτορας του Πανεπιστημίου της Μπολόνιας Federica Ambrosio, ο αναπληρωτής καθηγητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Χρήστος Δερμεντζόπουλος και ο επίκουρος καθηγητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Λάμπρος Φλιτούρης.
Τον συντονισμό της εκδήλωσης, η οποία τελεί υπό την αιγίδα του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Ιωαννιτών, θα κάνει η Λήδα Παπαστεφανάκη, αναπληρώτρια καθηγήτρια και διευθύντρια του Εργαστηρίου Ιστορικής Έρευνας Νεότερων και Σύγχρονων Κοινωνιών.
Είσοδος ελεύθερη.