Συντακτης: Γιώργος Τσαντίκος
Δημοσιευση: 24-12-2017, 09:24
ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Συνολικά 166 καθηγητές του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, από σχεδόν όλα τα τμήματα του ιδρύματος, διαφωνούν με τη συγχώνευση του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με το ΤΕΙ Ηπείρου. Επίσης, σε συλλογικό επίπεδο, έξι τμήμα έχουν πάρει αποφάσεις γενικών συνελεύσεων που διατυπώνουν τις επιφυλάξεις και τη διαφωνία τους. Πρόκειται για τα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών, το Καλών Τεχνών, το  Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, το Οικονομικό, το Μηχανικών Επιστήμης Υλικών και το Μαθηματικό. Ανάμεσα στις επιφυλάξεις και τα ερωτήματα που διατυπώνουν, είναι εάν υπάρχει τεκμηριωμένη μελέτη σκοπιμότητας για τη συγχώνευση, αν θα αλλάξει η ποσοτική πρόβλεψη στήριξης του ιδρύματος με βάση το νέο αριθμό φοιτητών (επιφυλάξεις που διατυπώνει το ΒΕΤ), ότι θα διασπαστεί χωρικά το ίδρυμα (Μηχ Η/Υ), ενώ άλλα τμήματα όπως το ΤΜΕΥ διατυπώνουν τη διαφωνία τους με το «νόμο-οδηγό» για τη συγχώνευση, αυτό του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής.

1. Αδαμίδης Κωνσταντίνος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

2. Αδαμοπούλου Αρετή, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

3. Ακρίβης Γεώργιος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

4. Αλεξάκης Αλέξανδρος, Τμήμα Φιλολογίας

5. Αναστασιάδης Στέργιος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

6. Αναστασόπουλος Δημήτριος, Τμήμα Ιατρικής

7. Αντωνόπουλος Παναγιώτης, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

8. Αποστόλου Μαίρη, Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας

9. Αρτέμης Νικόλαος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

10. Ασλάνογλου Ξενοφών, Τμήμα Φυσικής

11. Αυγερινός Χαρίλαος, Τμήμα Φιλολογίας

12. Αυγερόπουλος Απόστολος, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών

13. Βαρβούνης Γεώργιος, Τμήμα Χημείας

14. Βασιλειάδης Παναγιώτης, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

15. Βλαχόπουλος Ανδρέας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

16. Βλάχος Δημήτριος, Τμήμα Φυσικής

17. Βλάχος Θεόδωρος, Τμήμα Μαθηματικών

18. Βλάχος Κωνσταντίνος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

19. Γαϊτάνης Γεώργιος, Τμήμα Ιατρικής

20. Γαλάρης Δημήτριος, Τμήμα Ιατρικής

21. Γεργίδης Λεωνίδας, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών

22. Γεωργακόπουλος Δημήτριος, Τμήμα Φιλολογίας

23. Γεωργιάδης Λουκάς, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

24. Γιαννάκης Δημήτριος, Τμήμα Ιατρικής

25. Γιαννόπουλος Σωτήριος, Τμήμα Ιατρικής

26. Γιαννούλης Ιωάννης, Τμήμα Μαθηματικών

27. Γκαλντέμης Χριστόδουλος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

28. Γκόκας Ευάγγελος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

29. Γκότοβος Αθανάσιος, Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας

30. Γλυνός Νικόλαος, Τμήμα Μαθηματικών

31. Δέδες Αθανάσιος, Τμήμα Φυσικής

32. Δέδος Ζήκος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

33. Δεληγιαννάκης Ιωάννης, Τμήμα Φυσικής

34. Δερμεντζόπουλος Χρήστος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

35. Δικέφαλος Κωνσταντίνος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

36. Δούβαλης Αλέξιος, Τμήμα Φυσικής

37. Ελισάφ Μωυσής, Τμήμα Ιατρικής

38. Εμφιετζόγλου Δημήτριος, Τμήμα Ιατρικής

39. Ευαγγελάκης Γεώργιος, Τμήμα Φυσικής

40. Ευαγγέλου Ευάγγελος, Τμήμα Φυσικής

41. Ευαγγέλου Ιωάννης, Τμήμα Φυσικής

42. Ευθυμίου Αριστείδης, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

43. Ζάρρας Απόστολος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

44. Ζαφειρόπουλος Νικόλαος, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών

45. Ζωγράφος Κωνσταντίνος, Τμήμα Μαθηματικών

46. Θρουμουλόπουλος Γεώργιος, Τμήμα Φυσικής

47. Θυφρονίτης Γεώργιος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

48. Θωμά Απόστολος, Τμήμα Μαθηματικών

49. Καβουσιανός Χρυσοβαλάντης, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

50. Καλέφ–Εζρά Τζων, Τμήμα Ιατρικής

51. Καλτσογιάννη Ελένη, Τμήμα Φιλολογίας

52. Καμαράτος Ματθαίος, Τμήμα Φυσικής

53. Κασσωμένος Παύλος, Τμήμα Φυσικής

54. Καταπόδης Πέτρος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

55. Κατή Βασιλική, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

56. Κατσάνος Δημήτριος, Τμήμα Φυσικής

57. Κατσάρης Εμμανουήλ, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

58. Κατσικούδης Νικόλαος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

59. Κεχαγιάς Επαμεινώνδας, Τμήμα Μαθηματικών

60. Κόμης Κωνσταντίνος, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

61. Κονιτσιώτης Σπυρίδων, Τμήμα Ιατρικής

62. Κόντης Λυσίμαχος–Παύλος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

63. Κοντογιάννης Σπυρίδων, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

64. Κοσμίδου Μαρία, Τμήμα Ιατρικής

65. Κούκλης Παναγιώτης, Τμήμα Ιατρικής

66. Κουλακιώτης Ηλίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

67. Κουρκουμέλης Νικόλαος, Τμήμα Ιατρικής

68. Κυρίτσης Αθανάσιος, Τμήμα Ιατρικής

69. Κωνσταντή Μαρία, Ιατρικής

70. Κωσταράκης Παναγιώτης, Τμήμα Φυσικής

71. Λαγαρής Ισαάκ, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

72. Λαμπρακάκης Χαράλαμπος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

73. Λέκκα Χριστίνα, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών

74. Λεοντάρης Γεώργιος, Τμήμα Φυσικής

75. Λουκάς Σωτήριος, Τμήμα Μαθηματικών

76. Λύκας Αριστείδης, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

77. Λώλης Χρήστος, Τμήμα Φυσικής

78. Μαγκούτης Κωνσταντίνος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

79. Μαμουλής Νικόλαος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

80. Μανής Γεώργιος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

81. Μαντάς Απόστολος, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

82. Μαραγκός Πέτρος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

83. Ματίκας Θεόδωρος, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών

84. Μαυρέας Βενετσάνος, Τμήμα Ιατρικής

85. Μαυρίδης Κυριάκος, Τμήμα Μαθηματικών

86. Μαχαιρά Άννα, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

87. Μελισσάς Βασίλειος, Τμήμα Χημείας

88. Μερσινιάς Σταμάτης, Τμήμα Φιλολογίας

89. Μηλιένιος Φώτης, Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας

90. Μισαηλίδη Πλουσία, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

91. Μιχαηλίδης Άδωνις, Τμήμα Χημείας

92. Μιχαηλίδης Θεολόγος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

93. Μπάκας Θωμάς, Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών

94. Μπάκας Νικόλαος, Τμήμα Φυσικής

95. Μπαλτζής Σωκράτης, Τμήμα Μαθηματικών

96. Μπαρτζώκας Αριστείδης, Τμήμα Φυσικής

97. Μπασάνος Κωνσταντίνος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

98. Μπασούκας Ιωάννης, Τμήμα Ιατρικής

99. Μπατσίδης Απόστολος, Τμήμα Μαθηματικών

100. Μπεληγιάννης Απόστολος, Τμήμα Μαθηματικών

101. Μπενής Εμμανουήλ, Τμήμα Φυσικής

102. Μπήτσικας Ξενοφών, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

103. Μπλέκας Κωνσταντίνος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

104. Μπουρλίνος Αθανάσιος, Τμήμα Φυσικής

105. Μπρούζος Ανδρέας, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

106. Νικολάου Γεώργιος, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

107. Νικολόπουλος Σταύρος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

108. Νίκου Χριστόφορος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

109. Νομικός Χρήστος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

110. Νούτσος Δημήτριος, Τμήμα Μαθηματικών

111. Ξένος Μιχαήλ, Τμήμα Μαθηματικών

112. Παληός Λεωνίδας, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

113. Παπαγεωργίου Δημήτριος, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών

114. Παπαδάκης Σταύρος, Τμήμα Μαθηματικών

115. Παπαδημητρόπουλος Παναγιώτης, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

116. Παπαδόπουλος Ιωάννης, Τμήμα Φυσικής

117. Παπαδόπουλος Περικλής, Τμήμα Φυσικής

118. Παπαδόπουλος Χάρης, Τμήμα Μαθηματικών

119. Παπαδοπούλου Χρυσάνθη, Τμήμα Ιατρικής

120. Παπακωνσταντίνου Παναγιώτης, Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας

121. Παπαλουκάς Κωνσταντίνος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

122. Παπανικολάου Νικόλαος, Τμήμα Φυσικής

123. Παπαπέτρου Ευάγγελος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

124. Παπαστεφανάκη Λήδα, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

125. Παρσόπουλος Κωνσταντίνος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

126. Πατσουράκος Σπυρίδων, Τμήμα Φυσικής

127. Πελίδου Συγκλητή-Εριέττα, Τμήμα Ιατρικής

128. Περιβολαρόπουλος Λέανδρος, Τμήμα Φυσικής

129. Πέτσιος Κωνσταντίνος, Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας

130. Πιτουρά Ευαγγελία, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

131. Πουρναράς Ιωάννης, Τμήμα Μαθηματικών

132. Σαββαΐδης Ιωάννης, Τμήμα Χημείας

133. Σιάκαρης Κωνσταντίνος, Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας

134. Σκαλκώτος Χρήστος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

135. Σκομπρίδης Κωνσταντίνος, Τμήμα Χημείας

136. Σκούλικα Σταυρούλα, Τμήμα Χημείας

137. Σκούρη Κωνσταντίνα, Τμήμα Μαθηματικών

138. Σμύρης Γεώργιος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

139. Σολομών Εσθήρ, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

140. Σταθοπούλου Ουρανία, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

141. Σταμάτης Χαράλαμπος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

142. Σταυράκος Χρήστος, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

143. Σωτηρόπουλος Κωνσταντίνος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

144. Ταμβάκης Κυριάκος, Τμήμα Φυσικής

145. Τζαβάρας Θεόδωρος, Τμήμα Ιατρικής

146. Τόλιας Ανδρέας, Τμήμα Μαθηματικών

147. Τρογκάνης Αναστάσιος, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

148. Τσαπάρας Παναγιώτης, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

149. Τσέκερης Περικλής, Τμήμα Ιατρικής

150. Τσελέπης Αλέξανδρος, Τμήμα Χημείας

151. Τσιάρα Σταυρούλα, Τμήμα Ιατρικής

152. Τσιατούχας Γεώργιος, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

153. Τσιόδουλος Στέφανος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

154. Φερεντίνου Βικτώρια, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

155. Φλιτούρης Λάμπρος, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

156. Φλούδας Γεώργιος, Τμήμα Φυσικής

157. Φουντάς Κωνσταντίνος, Τμήμα Φυσικής

158. Φούντος Ιωάννης, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

159. Φωκά Αμαλία, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

160. Φωτιάδης Δημήτριος, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών

161. Χαρίσης Χρήστος, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης

162. Χατζηαναστασίου Νικόλαος, Τμήμα Φυσικής

163. Χατζηαράπογλου Λάζαρος, Τμήμα Χημείας

164. Χριστοφυλάκης Βασίλειος, Τμήμα Φυσικής

165. Χωρίκης Θεόδωρος, Τμήμα Μαθηματικών

166. Ψαροπούλου Αικατερίνη, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών

200 λέξεις απομένουν.
σχετικα αρθρα
Ντοτη3