‘Ηττα… εκτός έδρας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/02/2018, 18:59

Όλα πήγανε στραβά για τον ΠΑΣ στο ματς με τον ΠΑΟΚ, όπου ηττήθηκε μπροστά σε μια εξέδρα κυρίως φιλοξενούμενων, με 3-1.

Παρότι ο ΠΑΣ έχει απόλυτα δικαιολογημένα παράπονα από το 0-1 του Πέλκα, ο οποίος ήταν καταφανέστατα οφσάιντ αλλά επόπτης και διαιτητής μέτρησαν κανονικά το γκολ, δεν δικαιούται να διαμαρτύρεται για το αποτέλεσμα. Σε κάτι τέτοια ματς φαίνεται ότι η ομάδα έχει σοβαρές ελλείψεις και προβλήματα. Ο ΠΑΟΚ ήταν μόνιμα δύο ταχύτητες μπροστά και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με 3-0, με δύο ακόμα γκολ που προήλθαν από την κακή αντίδραση της άμυνας του ΠΑΣ. Στο 39’ ο Βελλίδης νίκησε μια φορά τον Πρίγιοβιτς που προσπάθησε να σκοράρει με εξαιρετικό τρόπο, αλλά η… απουσία στόπερ έφερε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ. Στο 45’ με παρόμοιο τρόπο και από κόντρα του Μπέριου, ο Πρίγιοβιτς έκανε το 0-3. Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει, όχι όμως με σοβαρή επιτυχία. Στο 71’ και ενώ ο ΠΑΟΚ βρισκόταν στην περιοχή του Βελλίδη από σχετικά ως πολύ εύκολα, ο Κόντε μείωσε σε 3-1 με κεφαλιά, σε μια ολιγωρία της άμυνας των φιλοξενούμενων.

Στο μεταξύ, ο Βελλίδης ήταν για δεύτερο σερί παιχνίδι ο κορυφαίος του ΠΑΣ και κράτησε το σκορ στα τρία παθητικό, ενώ ο Τσικάρσκι έκανε ντεμπούτο για τον ΠΑΣ. Στα εκτός αγωνιστικού χώρου, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ «κατέλαβαν» και το μεγαλύτερο κομμάτι της σκεπαστής, όχι με ιδιαίτερα… κόσμιο τρόπο, «εξορίζοντας» ακόμα και κατόχους διαρκείας του ΠΑΣ. Οι φίλαθλοι των γηπεδούχων διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον ιδιοκτήτη του ΠΑΣ Γιώργο Χριστοβασίλη, ο οποίος έριξε την ευθύνη στην αστυνομία. Οι φίλαθλοι τον κατηγόρησαν ότι οι φιλοξενούμενοι φίλαθλοι μπήκαν με εισιτήρια που τους πούλησε η ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα… Άλλοι οπαδοί του ΠΑΟΚ έσπασαν το λουκέτο στην 4 (για…συμβολικούς λόγους;) και μπήκαν χωρίς εισιτήρια, αθετώντας πρακτικά την υποτιθέμενη συμφωνία των δύο ΠΑΕ για τη μετακίνηση μόνο όσων είχαν εισιτήρια.