Η «Δωδώνη» βρέθηκε στο επίκεντρο της συζήτησης σε επιτροπή της Βουλής για μια πράξη νομοθετικού περιεχομένου, όχι ως θέμα με άμεση συνάρτηση με τη συζήτηση, αλλά ως αφορμή για να απαντήσει ο βουλευτής Ιωαννίνων της ΝΔ Σταύρος Καλογιάννης στον βουλευτή Πρέβεζας του ΣΥΡΙΖΑ, Κώστα Μπάρκα.
Ο κ. Μπάρκας, σύμφωνα με το δελτίο Τύπου του κ. Καλογιάννη, παρομοίασε την περίπτωση της ΛΑΡΚΟ, -η οποία οδηγήθηκε σταδιακά και μεθοδικά οδήγησε στο κλείσιμο και την «έξοδο» 1.200 εργαζόμενων- με αυτή της γαλακτοβιομηχανίας «Δωδώνης».
Ο βουλευτής της ΝΔ υπερασπίστηκε την ιδιωτικοποίηση της «Δωδώνης», λέγοντας μεταξύ άλλων «μετά τον επιτυχημένο διαγωνισμό, ο νέος ιδιοκτήτης έκανε επενδύσεις, η επιχείρηση εξυγιάνθηκε, μεγάλωσε. Εκ του αποτελέσματος προκύπτει ότι από το 2013 που ιδιωτικοποιήθηκε η ‘Δωδώνη’ μέχρι σήμερα, μόνο θετικά αποτελέσματα είχε η βιομηχανία, όχι μόνο για τους μετόχους, αλλά κυρίως για τον Ηπειρώτη κτηνοτρόφο και τους εργαζόμενους σε αυτήν.