Εκτός από τα αδέρφια του Στέφανου Τσιτσιπά, το ITF Ιoannina Cup έχει άλλη μια… συγγενική σχέση με τις ψηλές θέσεις του ταμπλό. Η Δήμητρα Παύλου είναι ξαδέρφη της Μαρίας Σάκκαρη, την οποία δηλώνει φυσικά ως πρότυπό της.
Η Παύλου ήταν η νικήτρια του διεθνούς juniors ITF που έγινε στην Κέρκυρα και αυτές της μέρες είναι στα Γιάννενα, αγωνιζόμενη στο Γιαννιώτικο Σαλόνι.
«Όταν κάτι το θέλεις πολύ, προσπαθείς να το πετύχεις! Ο στόχος μου είναι να παίξω σε Grand Slam και παλεύω γι' αυτό», λέει μεταξύ άλλων, ενώ έχει τα καλύτερα λόγια για τη διοργάνωση των Ιωαννίνων.