Πυρκαγιά ξέσπασε σε χαμηλή βλάστηση την Παρασκευή 27/7 στο Καλαμίτσι Πρεβέζας. Για την κατάσβεση της φωτιάς, επιχειρούν 18 υδροφόρα οχήματα με 42 πυροσβέστες και δύο ομάδες πεζοπόρου τμήματος της 5ης ΕΜΟΔΕ με 11 άτομα, δύο υδροφόρες και έξι σκαπτικά μηχανήματα. Επίσης, επιχειρούν τρία αεροσκάφη και δύο ελικόπτερα.
Ακόμη, υπάρχει προειδοποίηση από το 112 για όσους βρίσκονται στις περιοχές Ράχες και Βλάχικα Πρέβεζας, να μετακινηθούν μέσω οδού Ιωαννίνων προς Πρέβεζα.
* Φωτό αρχείου