Επτά μήνες μετά, πάει η εκδίκαση της υπόθεσης των τριών λαθροκυνηγών που κατηγορούνται ότι εξολόθρευσαν στις 21 Φεβρουαρίου ένα κοπάδι έξι αγριόγιδων(σε κυοφορία) στην περιοχή του Τσεπελόβου.
Η δίκη ήταν να γίνει σήμερα, αλλά πήρε εκ νέου αναβολή, αυτή τη φορά για τις13 Νοεμβρίου. Η αναβολή δόθηκε λόγω απουσίας του ενός από τους συνηγόρους υπεράσπισης. Ο πληθυσμός του αγριόγιδου αριθμεί μόνο 1.300 άτομα, εκ των οποίων λιγότερα από 500 θηλυκά και αυτά μοιρασμένα σε 20 απομονωμένους πληθυσμούς στην ηπειρωτική Ελλάδα.