Μετά την απεργία στην οποία προχώρησαν οι εργαζόμνοι στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Πρέβεζας, καθώς απολύθηκαν περίπου οι μισοί συμβασιούχοι από τα έργα της Νικόπολης και της Κασσώπης, επήλθε δικαίωση.
Η Ενωτική Αγωνιστική Κίνηση εργαζομένων στο υπουργείο πολιτισμού, η Αγωνιστική Παρέμβαση Ιδιωτικών Υπαλλήλων-ανέργων Πρέβεζας και η Μετωπική Αριστερή Παρέμβαση εργαζομένων στο δημόσιο της Πρέβεζας αναφέρουν στην ανακοίνωσή τους ότι η Εφορεία επαναπροσέλαβε όλους τους εργαζόμενους στις 17 Δεκεμβρίου. «Άλλωστε, σύμφωνα με τον αρχικό προγραμματισμό της ίδια της ΕΦΑ Πρέβεζας, προβλεπόταν η παράταση των συμβάσεων όλων των εργατοτεχνιτών για τουλάχιστον έξι μήνες ακόμα, μέχρι και τον Μάιο του 2019», τονίζουν.
Προσθέτουν πάντως ότι «οι απολύσεις των συμβασιούχων ήταν η κορυφή του παγόβουνου, καθότι και το μόνιμο προσωπικό αντιμετωπίζει προβλήματα συνεννόησης και συνεργασίας με τον αναπληρωτή προϊστάμενο, από την στιγμή που ανέλαβε την Εφορεία από τον Αύγουστο του 2018».