O EOΣ Μέτσοβου ολοκλήρωσε άλλη μια σπουδαία και σημαντική αθλητική διοργάνωση του πρωταθλήματος θερινού Σκι Αντοχής (Ρόλλερσκι ) που έγινε τις 3 και 4 Σεπτεμβρίου στο Βίτσι. Η παρουσία των Μετσοβιτών αθλητών ήταν εξαιρετική σε όλα τα αγωνίσματα που συμμετείχαν αφού πέτυχαν να κερδίσουν σημαντικό αριθμό μεταλλίων (οκτώ) σε όλες τις κατηγορίες, αναλυτικότερα:
10 χλμ. Αντρών (3.9.22)
- 1ος Δημήτριος Βεληβάσης
- 3ος Κων. Μέτσιος
10 χλμ. Αντρών (4.9.22)
- 1ος Κων. Μέτσιος
- 3ος Δημήτριος Βεληβάσης
2,5 χλμ. Παίδων (3.9.22)
- 2ος Βασίλειος Τσουρέκας
1,5 χλμ Παγκορασίδων (4.9.22)
- 1η Βασιλική Μπίσα
- 2η Ευδοκία Βεληβάση
1,5 χλμ Παμπαίδων (4.9.22)
- 1ος Μιλτιάδης Νάκος