Tον οριστικό ανάδοχο για το έργο κατασκευής του διπλού κυκλικού κόμβου στη συμβολή της εθνικής οδού Ιωαννίνων-Ηγουμενίτσας με την περιφερειακή οδό Ιωαννίνων ανέδειξε στη σημερινή της συνεδρίαση η Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας Ηπείρου.
Η εταιρία που αναλαμβάνει το έργο, είναι η ΓΙΓΕΚΑΤ Α.Τ.Ε.Ε. Ο αρχικός προϋπολογισμός του έργου ήταν 2.354.000 ευρώ (με ΦΠΑ). Η ΓΙΓΕΚΑΤ έδωσε έκπτωση 24,53% με το κόστος του έργου να ανέρχεται σε 1.776.565 ευρώ.
Επί της περιφερειακής οδού, θα κατασκευαστούν δύο κυκλικοί κόμβοι. Ένας στη διασταύρωση με την εθνική οδό Ιωαννίνων-Ηγουμενίτσας, η οποία σήμερα εξυπηρετείται με φανάρια, και ένας δεύτερος παραπλεύρως (στη συμβολή της περιφερειακής οδού με την οδό Φιλικής Εταιρείας) για την ασφαλή μετακίνηση οχημάτων προς και από περιοχή όπου δραστηριοποιούνται αρκετές επιχειρήσεις.