Το «The Sumerian Tablet» είναι η νέα κυκλοφορία των The Combinaries Project Ft. Stathis Chouliaris, ήτοι οι Δημήτρης Αντωνόπουλος μπάσο, Στυλιανός Drumystick Γαβριηλίδης τύμπανα-κρουστά, Στάθης Χούλιαρης κιθάρες κ.α., με τη συμμετοχή του Άκη Κασκάνη που παίζει μπάσο στο Tiamat.
«Αφιερωμένο μεταξύ άλλων, στις απαρχές της ανθρώπινης ιστορίας όπου εκεί βρίσκονται όλες οι απαντήσεις στα ερωτήματα του ‘ποιοι είμαστε;’ και ‘τι κάνουμε εδώ πέρα;’ πέρα από θρησκειολογικές οπτικές και ιστοριολογικές εξηγήσεις. Έμπνευσή μας αποτέλεσε το ερευνητικό έργο ‘The Earth Chronicles’ by Zecharia Sitschin όπου με στοιχειοθετημένο, επιστημονικό και ξεκάθαρο τρόπο εξηγούνται πολλές από τις υπαρξιακές ανθρώπινες αναζητήσεις κι απορίες» αναφέρει η μπάντα.
Φυσικά, επικαλείται και όλους τους μουσικούς ήρωες που αποτέλεσαν επιρροή.
Το ρεμίξ έκανε ο Στάθης Χούλιαρης και το μάστερινγκ ο Άγγελος Στούμπος.