Ο γλύπτης Θεόδωρος Παπαγιάννης ήταν ένα από τα τιμώμενα πρόσωπα της πανηγυρικής συνεδρίασης της Ακαδημίας Αθηνών, η οποία έγινε σήμερα. Στην πανηγυρική συνεδρίαση, δόθηκαν βραβεία για τις Τάξεις Θετικών Επιστημών, Γραμμάτων και Τεχνών και Ηθικών και Πολιτικών Επιστημών.
Ο γιαννιώτης γλύπτης τιμήθηκε με το αργυρό μετάλλιο στην Τάξη των Γραμμάτων και των Καλών Τεχνών, σε αναγνώριση της συνολικής του προσφοράς στην τέχνη με αποκορύφωμα την ίδρυση και λειτουργία του ομώνυμου Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης στο Ελληνικό Ιωαννίνων του Δήμου Βορείων Τζουμέρκων.
*Φωτο αρχείου. Στιγμιότυπο από εκδήλωση στο Μουσείο "Θ. Παπαγιάννης" στο Ελληνικό