Το Α΄ Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας έλαβε μέρος, με μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης στις 3 Μαρτίου στον πανελλήνιο διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών 2017. Οι μαθητές συνέχισαν στη δεύτερη φάση, σε πανελλήνιο επίπεδο πλέον και κατέκτησαν βραβεία. Συγκεκριμένα, οι μαθητές της Στ΄ τάξης Ελένη Κονάκη, Αγγελική Κωστή, Μιχάλης Λουτσάρης, κατέκτησαν το πρώτο βραβείο αριστείας και η Αγγελική Μπουρσινού κατέκτησε τρίτο βραβείο. Η μαθήτρια της Ε’ τάξης Κωνσταντίνα Κάντα Κωνσταντίνα κατέκτησε επίσης τρίτο βραβείο. Η απονομή των βραβείων θα γίνει από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών στη Θεσσαλονίκη στις 18 Ιουνίου, ώρα 11:00 - 14:00 στην αίθουσα «Μανώλης Αναγνωστάκης» του δημαρχείου Θεσσαλονίκης.