Ανώμαλη προσγείωση…

Εικόνα του άρθρου Ανώμαλη προσγείωση…
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/12/2021, 21:08

Βαριά ήττα με 0-4 γνώρισε στους «Ζωσιμάδες» ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον ΠΑΟΚ.

Το βαθμολογικό ντέρμπι ξεκίνησε κάπως «σφιγμένα» και το ματς στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό. Σε μια ανύποπτη φάση στο 29’, μετά από κόρνερ, ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μιλιντσεάνου.

Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κούρτιτς.

Ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Σνάιντερ στο 44’, αλλά το σουτ πέρασε λίγο έξω από την εστία του Πασχαλάκη.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ κέρδισε έδαφος και παρότι είχε τον έλεγχο του ματς, βρέθηκε με 2-0 πίσω, όταν ο Κούρτιτς έκανε δύο τα τέρματά του, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, στο 63’.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αουγκούστο με ένα ακόμα φαλτσαριστό σουτ, στο οποίο ο Λοντίγκιν έπεσε μια στιγμή αργότερα, έκανε το 0-3.

Ο ΠΑΣ δεν παραιτήθηκε, παρά το 0-3 και πίεσε για ένα γκολ μέχρι το τέλος του ματς.  Ο ΠΑΟΚ βγήκε μια φορά μόνο στην αντεπίθεση με αξιώσεις, στο 89' και αύξησε το σκορ με τον Άκπομ.