ΜΙΚΡΑ & ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ

Θεματικές ομάδες δράσης στα Βόρεια Τζουμέρκα

Εικόνα του άρθρου Θεματικές ομάδες δράσης στα Βόρεια Τζουμέρκα
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Κύριος Τύπος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/06/2023, 13:56
ΜΙΚΡΑ & ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ

Εθελοντικές, θεματικές ομάδες δράσης πολιτών για την καταγραφή των προβλημάτων και τον σχεδιασμό επίλυσής τους συστήνει η παράταξη «Κοινωνία Ενεργών Πολιτών» του Δήμου Βορείων Τζουμέρκων με επικεφαλής τον νυν αντιδήμαρχο και υποψήφιο δήμαρχο Νίκο Βαΐτση.

Οι θεματικές ομάδες θα συνεδριάζουν τακτικά κατά την προεκλογική περίοδο και ανά δύο μήνες στη συνέχεια. Προφανώς η καταγραφή των ονομάτων που συμμετέχουν στις ομάδες, έχει την προεκλογική της σημασία. 

Συγκεκριμένα, συγκροτούνται έξι βασικές ομάδες για θέματα μείζονος ενδιαφέροντος, με ειδικές υποομάδες η κάθε μια:

Α. Περιβάλλον & Ποιότητα ζωής

1. Ανακύκλωση- Διαχείριση Απορριμμάτων

2. Διαχείριση Φυσικών πόρων, πράσινο, Διαχείριση Δασών

3. Ηλεκτροφωτισμός

4. Υδροδότηση

Μέλη:

Συντονιστής: Νικόλαος Βαΐτσης (αντιδήμαρχος)

Δημήτρης Μήτσης (Δημοτικός Σύμβουλος- Πρώην Πρόεδρος Συλλόγου Προστασίας Αράχθου)

Αικατερίνη Δήμου (Χημικός Msc.)

Δημοσθένης Πατερούσης (Πολιτικός Μηχανικός)

Ευάγγελος Πανταζής (Μηχανολόγος μηχανικός)

Χρήστος Μήτσιος (Δασολόγος)

Κώστας Αντώνης (Δασολόγος)

Γιώργος Παππάς (Αστυνομικός- Προϊστάμενος Τουριστικής Αστυνομίας)

Δημήτρης Γιώτης (Αντιδήμαρχος – Υδραυλικός)

Βασίλης Μανόπουλος (Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Αετοράχης- Μηχανολόγος Μηχανικός)

Σπυρίδων Αθανασόπουλος (Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Πλαισίων)

Χρήστος Γούλας (Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Προσηλίου)

Βαγγέλης Παππάς (Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Πετροβουνίου)

Γιώργος Κοίλιας (Δημοτικός Σύμβουλος)

Γιώργος Τριάντος (Ηλεκτρολόγος- Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Πλατανούσας)

Βαγγέλης Μακρής (Υδραυλικός) 

Κώστας Καρανίκας (Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Καλεντζίου)

Νίκος Καλαμπόκης (Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Μιχαλιτσίου)

Κωνσταντίνος Βάνας (Πρόεδρος Κυνηγετικού Συλλόγου Πραμάντων- Βορείων Τζουμέρκων- Ελεύθερος επαγγελματίας)

Γεώργιος Λιανός (Ιδιωτικός Υπάλληλος) 

Γεώργιος Τάτσης (Ιδιωτικός Υπάλληλος)

Δημήτριος Χριστιάς (Ηλεκτρολόγος)

Παύλος Ποΐας (Εκπαιδευτικός)

Ηλίας Καραδήμας (Υπάλληλος Πυροσβεστικού Σώματος)

Χρήστος Θανάσης (Υπάλληλος Πυροσβεστικού Σώματος)

Γρηγόρης Κωσταγιώργος (Ιδιωτικός υπάλληλος)

Θανάσης Μπάφας (Ελεύθερος επαγγελματίας)

Ευάγγελος Πρέντζας (Ιδιοκτήτης ταξί) 

Γεώργιος Τραγουδάρας (Ιδιοκτήτης ταξί) 

Αλέκος Γεωργούλης (Ελεύθερος επαγγελματίας)

Κώστας Σεντελές (Τοπικός Σύμβουλος Τ. Κ. Πραμάντων, Στρατιωτικός) 

Β. Κοινωνική Πολιτική

1. Υγεία και Μέριμνα (Διάσωση – διακομιδές, λειτουργία Κέντρου Υγείας και αγροτικών Ιατρείων)

2. Οργάνωση & Διαχείριση Δομών (Βοήθεια στο σπίτι)

Μέλη:

Συντονιστής (1): Ζωή Κωνσταντή (Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων)

Συντονιστής (2): Χαράλαμπος Κρικώνης (Π.Ε. Διοικητικού Οικονομικού Γ.Ν.Ι. «Γ. Χατζηκώστα»)

Πέτρος Κωσταδήμας (Πρώην Αντιδήμαρχος- Δημοτικός Σύμβουλος)

Κώστας Γεροδήμος (Ψυχολόγος)

Θανάσης Σμύρης (ΕΚΑΒ- Κ.Υ. Πραμάντων)

Ρούλα (Λουλούδω) Κωστούλα (Νοσηλεύτρια Π.Γ.Ν.Ν. Ιωαννίνων)

Αθηνά Κωστάκη (Νοσηλεύτρια Γ.Ν.Ν. Χατζηκώστα)

Χρυσάνθη Καλαμπόκη Τσουμάνη (Συνταξιούχους Νοσηλεύτρια-Προϊσταμένη Τμήματος)

Γιάννης Σόγιας (Φυσιοθεραπευτής)

Θανάσης Μήτσιος (Νοσηλευτής)

Μαριάννα Καρβέλα (Υπάλληλος μικροβιολογικού εργαστηρίου) 

Κώστας Πάνος (Πλήρωμα Ασθενοφόρου)

Ρούλα Θανάση (Νοσηλεύτρια)

Νίκος Παπαγεωργίου (Πλήρωμα Ασθενοφόρου)

Χρήστος Μπούτζας (Χειριστής Ακτινολογικού Εργαστηρίου)

Φρειδερίκη Γεωργούλη (Βοηθός Φαρμακοποιού)

Γ. Παιδεία -Πολιτισμός-Αθλητισμός

1. Σχολικές Εγκαταστάσεις-Παιδεία

2. Πολιτιστικές δράσεις-Διαχείριση Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς- Συνεργασία με Πολιτιστικούς Συλλόγους αποδήμων

3. Αθλητικές εγκαταστάσεις-Υποστήριξη αθλητικών σωματείων Δήμου

Μέλη: 

Συντονιστής (1): Γιάννης Λάμπρος (Πρώην Αντιδήμαρχος- Δημοτικός Σύμβουλος- Εκπαιδευτικός, Διευθυντής 1ου Δημοτικού Σχολείου Κόνιτσας)

Συντονιστής (2): Αιμίλιος Πατσιούρας (Αντιδήμαρχος- Εκπαιδευτικός- Διευθυντής Γυμνασίου - Λυκείου Πραμάντων)

Σπυρίδων Νταλαούτης (Εκπαιδευτικός- πρώην Πρόεδρος Ο.Ν.Α.Π. Δ. Βορείων Τζουμέρκων- Πρόεδρος Σ. Συρρακιωτών Πρέβεζας)

Κέλλυ Α. Καραμάνη (Οικονομολόγος- Διπλωματούχος Διοίκησης Επιχειρήσεων «Μ.Β.Α- Master of Business Administration» - Εκπαιδευτικός)

Αποστόλης Ι. Μάκης (Οικονομολόγος Π.Ε., μέλος Δ.Σ. Συνδέσμου Συρρακιωτών Ιωαννίνων)

Κάτια Βασιλείου Γεροδήμου (Εκπαιδευτικός)

Παναγιώτα Μολώνη (Δημοτικός Σύμβουλος- Πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Πραμάντων)

Γιώργος Παππάς (Αστυνομικός – Μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Ματσουκιωτών Ιωαννίνων)

Αλκής Γούλας (Πρόεδρος Πολιτιστικού Συλλόγου Ραφταναίων «το Μουχούστι»)

Ελισάβετ Μπούτσορα (Μsc Εκπαιδευτικός – Διπλωματούχος στις Επιστήμες της Αγωγης [Master degree in educational sciences])

Δημήτρης Κωσταδήμας (Ιδιωτικός υπάλληλος)

Λαμπρινή Μπαζαλίκη ( Πρόεδρος Πολιτιστικού Συλλόγου Ελληνικού)

Βασιλική Δημολένη (Φιλόλογος Φροντιστής Συγγραφέας, Γραμματέας Αδελφότητας Μιχαλιτσίου)

Πάτρα Ελένη (Πρόεδρος Πολιτιστικού Συλλόγου Πραμαντιωτών Άρτας)

Γεωργία (Γιούλη) Ι. Μαγκλάρα (Εκπαιδευτικός)

Βασιλική Πυρώτη (Εκπαιδευτικός)

Αντωνία Φώτη (Εκπαιδευτικός)

Δήμητρα Βενέτη (Εκπαιδευτικός) 

Ελπίδα Νικάκη (Νηπιαγωγός)

Γιάννης Τσιώνης (Πρόεδρος Π.Ο. Αετός Αετοράχης)

Μάριος Γερογιάννης (Ιδιωτικός Υπάλληλος) 

Αποστόλης Καραδήμας (Πρόεδρος Α.Ε. Πραμάντων)

Χαράλαμπος Έξαρχος (Λογιστής -Μέλος Π. Ο. Αναγέννηση Ελληνικού)

Όλγα Βάνα (Επιχειρηματίας - Πρόεδρος Γονέων & Κηδεμόνων Γυμνασίου-Λυκείου Πραμάντων)

Ματίνα Παργανά (Επιχειρηματίας) 

Βασίλης Γιούλης (Ιδιοκτήτης ταξί)

Γεώργιος Γιαννηρίζος (Επιχειρηματίας Υγρών Καυσίμων- Μέλος Α.Ε. Πραμάντων)

Θεόδωρος Διαμαντής (Υπάλληλος Ο.Τ.Α., Μέλος Π. Ο. Αναγέννηση Ελληνικού)

Οδυσσέας Μπλέτσος (Μέλος Π. Ο. Αναγέννηση Ελληνικού)

Δημήτριος Ιωάννου (Μέλος Π. Ο. Σταυραετός Συρράκου)

Ανδρέας Χρύσης (Επιχειρηματίας Υγρών Καυσίμων- Μέλος Α.Ε. Πραμάντων)

Ελένη Σκαματζούρα (Συνταξιούχους)

ΒασιλικήΤσιώλη (ιδιωτική υπάλληλος) 

Δ. Οργάνωση Δημόσιας Διοίκησης

1. Οργάνωση διοικητικών δομών

2. Κοινωφελείς Περιουσίες - Κληροδοτήματα

3. Διαχείριση Δημοσίων έργων

4. Ευρωπαϊκά και Εθνικά προγράμματα

5. Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση

Μέλη:

Συντονιστής (1): Νικόλαος Βαΐτσης (Αντιδήμαρχος)

Συντονιστής (2): Γιώργος Βαΐτσης (Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Συρράκου)

Αλεξάνδρα Α. Πραμαντιώτη (Δικηγόρος)

Aποστόλης Θ. Γείτονας (Οικονομολόγος /master Κοινωνική & Αλληλέγγυα Οικονομία- Σύμβουλος Διαχείρισης & Συντονιστής Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων)

Κέλλυ Α. Καραμάνη- (Οικονομολόγος- Διπλωματούχος Διοίκησης Επιχειρήσεων «Μ.Β.Α- Master of Business Administration» - Εκπαιδευτικός)

Αναστάσιος Θ. Σούλτης (Δικηγόρος)

Αθηνά Β. Αρβανίτη (Δικηγόρος)

Χαράλαμπος Κρικώνης (Π.Ε. Διοικητικού Οικονομικού Γ.Ν.Ι. «Γ. Χατζηκώστα»)

Ρένα Παπαϊωάννου (Προϊσταμένη Τμήματος Προσωπικού &Μισθοδοσίας ΔΕΥΑΙ)

Νίκος Μπατσής (Υπάλληλος Υπουργείο Τουρισμού -ΕΟΤ Ιωαννίνων)

Αποστόλης Ι. Μάκης (Οικονομολόγος Π.Ε)

Αλεξάνδρα Μαγγιώρου (Λογίστρια)

Πέτρος Γεωργονίκος (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Π.Ε. Διοικητικού Αποκεντρωμένης Διοίκησης Ηπείρου)

Νίκος Α. Χριστογιάννης (Μηχανολόγος Μηχανικός/ Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών)

Γιάννης Κοντογιάννης (Τραπεζικός Υπάλληλος)

Βαγγέλης Γκεσούλης (Πρόεδρος Εργαζομένων ΕΛΤΑ Ηπείρου)

Γιώργος Παπαγιάννης (Τραπεζικός Υπάλληλος)

Παναγιώτης Ρούμπος (Υπάλληλος ΕΛΤΑ)

Ε. Χωροταξία – Αστικό Περιβάλλον- Οδικό δίκτυο

1. Διαχείριση- Οργάνωση Τ.Π.Σ.

2. Προστασία – Ανάδειξη Παραδοσιακών Οικισμών & Ιστορικών Μνημείων

3. Οργάνωση έργων οδοποιίας

4. Διαχείριση έργων Α.Π.Ε.

5. Τεχνικά Έργα

Μέλη:

Συντονιστής (1): Νικόλαος Βαΐτσης (Αντιδήμαρχος)

Συντονιστής (2): Σεβαστιάνα Ράπτη (Πολιτικός Μηχανικός- Πρώην Αντιδήμαρχος- Δημοτική Σύμβουλος)

Γιώργος Βαΐτσης (Πρόεδρος Τ. Κοινότητας Συρράκου)

Ευάγγελος Βάσος (Τοπογράφος Μηχανικός)

Θανάσης Σεντελές (Μηχανικός Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης (Π.Θ.), MSc Wind Power Project Management [Upsala University], MSc Geographical Information System [Lund University])

Δημοσθένης Πατερούσης (Πολιτικός Μηχανικός)

Νικόλαος Τάτσης (Πολιτικός Μηχανικός)

Κωνσταντίνος Μπενέκος (Πολιτικός Μηχανικός)

Χρήστος Κονταξής (Πολιτικός Μηχανικός) 

Κώστας Αντώνης (Δασολόγος)

Χρήστης Μήτσιος (Δασολόγος)

Ζ. Οικονομία και Ανάπτυξη

1. Τουρισμός (Οργάνωση- Προβολή- Αξιοποίηση)

Μέλη:

Συντονιστής (1): Δημοσθένης Πατερούσης (Ξενοδοχείο Καλέντζι- Πολιτικός Μηχανικός- Γραμματέας Ένωσης Ξενοδόχων Ιωαννίνων)

Συντονιστής (2): Χρήστος Τασούλας (Οδηγός βουνού- tourism manager)

Νίκος Μπατσής (Υπάλληλος Υπουργείο Τουρισμού -ΕΟΤ Ιωαννίνων)

Νίκος Μάνθος (Εταιρεία δραστηριοτήτων «Via Natura», Οδηγός βουνού, Εκπαιδευτής rafting –kayak, Ξενοδοχείο «Τελωνείο»)

Βασίλης Ντόντορος (Ξενοδοχείο Συρράκο)

Χρήστος Βουρλόκας (Ξενοδοχείο Πράμαντα)

Νίκη Νικολάου (Ξενοδοχείο Γεφύρι Πλάκας)

Μαρία Ρούμπου (Ξενοδοχείο Καλαρρύτες)

Γιάννης Μπούτζας (Εστίαση – Πράμαντα)

Γιώργος Παππάς (Αστυνομικός- Τουριστική Αστυνομία)

Πέτρος Κωτζαβασίλογλου (Ξενοδοχείο Πλαίσια)

Γεώργιος Ρούμπος (Ξενοδοχείο Χριστοί)

Βαγγέλης Μήτσης (Εστίαση Γέφυρα Πλάκας)

Παναγιώτα Τζάλλα (Εστίαση Λάζαινα- Αετοράχη- Εκπαιδεύτρια Ιππασίας)

Κων/νος Αρλέτος (Εστίαση Καλαρρύτες)

Ηλίας Μάκης (Εστίαση Καλαρρύτες)

Παναγιώτης Ζυγούρης (Εκπαιδευτής Καγιάκ) 

Χαράλαμπος Τριανταφύλλου (Λογιστής- Ορειβατικό Καταφύγιο Πραμάντων)

Γεώργιος Τσόδουλος (Ενοικιαζόμενα Δωμάτια Ελληνικό)

Χρήστος Ρίνης (Επιχειρηματίας/ Καθ. Ξενοδοχειακού Εξοπλισμού) 

Κωνσταντίνος Χρήστου Χριστογιάννης (Επιχειρηματίας - Υπαίθριες δραστηριότητες)

Δήμητρα Σιαπλαούρα (Ενοικιαζόμενα δωμάτια –Πράμαντα)

 2. Κτηνοτροφία (Διαχείριση Βόσκησης, Αγροτική Οδοποιία, Κτηνοτροφικές Εγκαταστάσεις)

Μέλη:

Συντονιστής: Νικόλαος Γκίζας (Πρώην Πρόεδρος Τ.Κ. Συρράκου, Τ.Ε. Ζωικής Παραγωγής- Κτηνοτρόφος)

Γιώργος Κώτσιας (Δημοτικός Σύμβουλος- Πρώην Αντιδήμαρχος)

Βασιλική Ι. Λάμπρου (Κτηνίατρος)

 Χρήστης Μήτσιος (Δασολόγος) 

Πέτρος Κωσταδήμας (Δημοτικός Σύμβουλος- Πρώην Αντιδήμαρχος)

Κωνσταντίνος Κοτζιάς (Αντιδήμαρχος)

Σωτήρης Μπακαγιάννης (Πρόεδρος Τ. Κ. Καλαρρυτών- Κτηνοτρόφος)

Βαγγέλης Παππάς (Πρόεδρος Τ. Κ. Πετροβουνίου- Κτηνοτρόφος)

Στάθης Σιαπλαούρας (Πρόεδρος Τ. Κ. Πραμάντων - Κτηνοτρόφος)

Γιάννης Γέροντας (Πρόεδρος Τ. Κ. Αμπελοχωρίου - Κτηνοτρόφος)

Δημήτρης Κολιός (Πρόεδρος Τ. Κ. - Ραφταναίων Κτηνοτρόφος)

Αλέξανδρος Ρίζος (Κτηνοτρόφος)

Κωνσταντίνος Τσόκας (Κτηνοτρόφος)

Δημήτριος Γείτονας (Τ.Ε. Πληροφορικής & Τηλ/νίας-Κτηνοτρόφος)

Ευάγγελος Ιωάννου (Ελεύθερος Επαγγελματίας - Κτηνοτρόφος)

Γεώργιος Μπούτζας Γεώργιος (Τυροκόμος- Κτηνοτρόφος) 

Γεώργιος Κίτσιος (Κτηνοτρόφος)

Χρήστος Κίτσος (Κτηνοτρόφος)

 Παναγιώτης Στραγάλης (Κτηνοτρόφος)

Κωνσταντίνος Ρούμπος (Κτηνοτρόφος)

Βασίλης Πανταζής (Κτηνοτρόφος)

Αικατερίνη Τζάλλα (Κτηνοτρόφος)

Βασίλης Γερογιάννης (Κτηνοτρόφος)

Δημήτρης Νάκας (Κτηνοτρόφος)

Βαγγέλης Φασούλας (Κτηνοτρόφος)

Δήμητρα Ροβίση (Κτηνοτρόφος)

Γεώργιος Τάτσης (Κτηνοτρόφος)

 3. Κτηνοτροφία – Μελισσοκομία – Αγροτική Παραγωγή

Μέλη:

1.Συντονιστής: Βασίλης Γερογιάννης (Εφοριακός- Μελισσοκόμος)

Βασιλική Ι. Λάμπρου (Κτηνίατρος) 

Κώστας Αντώνης (Δασολόγος)

Βασίλης Αλεξίου (Δημοτικός Σύμβουλος- Πρώην Αντιδήμαρχος)

Χρήστος Γούλας (Πρόεδρος Τ. Κ. Προσηλίου)

Χρήστος Κολοκύθας (Μελισσοκόμος)

Γιώργος Γκαρτζονίκας (Μελισσοκόμος)

Βασίλης Κοντός (Επιχειρηματίας)

Εύη Νταλίτσα (Γεωπόνος-Οινοποιειός) 

Κωνσταντίνος Κίτσος (Παραγωγός αιθέριων ελαίων) 

Δημήτρης Τζίμας (Μελισσοκόμος)

Γιάννης Μεράντζας (Μελισσοκόμος)

Χρήστος Τσάντας (Λογιστής-Πτηνοτρόφος)

Αντώνης Κεφάλας (Πτηνοτρόφος)

Σταύρος Χρήστου Βράνος (Πτηνοτρόφος – Επιχειρηματίας)

Αχιλλέας Γερομιχάλης (Μελισσοκόμος)

Παναγιώτης Λογοθέτης (Πτηνοτρόφος)

Ευάγγελος Γιούλης (Μελισσοκόμος)

Γιώργος Καράλης (Μελισσοκόμος)


ΣΧΟΛΙΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
Μαννι πισω dodoni back Ντοτη3