4-1 σε ένα ημίχρονο η εθνική

Εικόνα του άρθρου 4-1 σε ένα ημίχρονο η εθνική
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/09/2016, 03:12

Παρότι ισοφαρίστηκε, η εθνική Ελλάδας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τελικά με 4-1 το Γιβραλτάρ και να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στον H προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου κυπέλλου. Ο Μήτρογλου άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με υπέροχο γκολ, ισοφάρισε ο μοναδικός επαγγελματίας των γηπεδούχων, ο Γουώκερ στο 26’ επίσης με πολύ ωραίο γκολ και μετά, ακολούθησε ένα «καυτό» τετράλεπτο της εθνικής: στο 44’ ο Βάισμαν έβαλε αυτογκόλ, στο 45’ ο Φορτούνης έκανε το 1-3 και στις καθυστερήσεις ο Τοροσίδης έκανε το τελικό 4-1. Η εθνική είχε και άλλες ευκαιρίες για σκοράρισμα, οι οποίες σταμάτησαν στον τερματοφύλακα των τύποις γηπεδούχων (το παιχνίδι έγινε σε πορτογαλικό έδαφος), όπως επίσης και το Γιβραλτάρ είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες να μειώσει.