Ξανά το ίδιο έργο: ισοπαλία στο τέλος

Εικόνα του άρθρου Ξανά το ίδιο έργο: ισοπαλία στο τέλος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 01/04/2017, 20:15

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ο ΠΑΣ, πήρε τελικά άλλη μια ισοπαλία με το γκολ του Ζάιρο στο 91’. Η Ξάνθη προηγήθηκε με το γκολ του Βασιλακάκη στο 60’ όταν πήρε την… ασιστ από το λάθος κόψιμο του Γιάκου και πλάσαρε τον Πασχαλάκη. Ο αγώνας μέχρι εκείνη την ώρα ήταν κακός, με το πρώτο ημίχρονο να κυλάει σα να μην υπήρξε ποτέ και το 0-0 να είναι δίκαια εξέλιξη, παρότι η Ξάνθη είχε κάποιες πρωτοβουλίες. Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ ήταν πιο δραστήριος και αν δεν «κοβότανε» σε μια-δύο περιπτώσεις από συζητήσιμες αποφάσεις του επόπτη, θα μπορούσε να είχε απειλήσει περισσότερο. Στο 76’ ο Καρασαλίδης έκοψε με τάκλιν τη μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή, ενώ γενικά η είσοδος του Κοροβέση έδωσε επιθετική ώθηση στους γηπεδούχους. Τελικά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζάιρο πήρε τη μπάλα μετά από σύγχυση στην άμυνα της Ξάνθης και ισοφάρισε. Ο Ζάιρο ήταν και ο κορυφαίος παίκτης του ΠΑΣ, καθώς από τα πόδια του πέρασαν όλες οι καλές προσπάθειες στο παιχνίδι. Με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Λισγάρας της Ξάνθης.