Zagori Mountain Running 2017: Απολογισμός και νικητές

Εικόνα του άρθρου Zagori Mountain Running 2017: Απολογισμός και νικητές
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Γιώργος Τσαντίκος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 27/07/2017, 12:11
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ολοκληρώθηκε το 7ο Zagori Mountain Running που έφερε πάνω από 2.000 αθλητές και 12.000 επισκέπτες, σύμφωνα με τους διοργανωτές, στο Ζαγόρι. Η μεγαλύτερη διοργάνωση ορεινού τρεξίματος, όπως διατείνεται ότι είναι, έγινε από τις 21 ως τις 23 Ιουλίου και στην TeRa80, τη μεγάλη διαδρομή, ακόμα μια πρωτιά κατέκτησε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, καταρρίπτοντας ξανά το ρεκόρ της διαδρομής του αγώνα όσο και το προσωπικό του ρεκόρ σημειώνοντας  χρόνο  9:18:06’’. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε με ο Ισπανός Χεσέδ Ερνάντες με χρόνο  9:25:32’’, ενώ στην τρίτη θέση  βρέθηκε ο Ιταλός  Τζούλιο Ορνάτι με χρόνο 9:39:01’’.  Στις γυναίκες, η Γλυκερία Τζιατζιά   σε 11:12:07’’ κατέκτησε την πρώτη θέση, κάνοντας νέο ρεκόρ διαδρομής, με την περυσινή νικήτρια  Καταρζίνα Κεκόσκα να τερματίζει στη δεύτερη θέση  με χρόνο 13:12:06’και την Iωάννα Χουρίδου με χρόνο 13:33:26’’ στην τρίτη θέση.

Στον αγώνα Marathon 44 km την πρώτη θέση πήρε ο Δημήτρης Σελέτης με χρόνο  4:44:04’’, στη δεύτερη θέση ο Βαγγέλης Νούλας με χρόνο 4:52:36’’ και στην τρίτη θέση ο Αντώνης Νέστορας με χρόνο 5:04:37’’. Στις γυναίκες, η Ευγενία Μπουλμέτη με χρόνο 6:28:13’’ έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού, αφήνοντας στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα τις Χρυσούλα Τζίμα με χρόνο 6:31:37’’ και Meri Mirceska με χρόνο 6:33:17’’. Επίσης, το απόγευμα του Σαββάτου έγινε και ο «μικρός» αγώνας Zagoraki Race 1km.  Την Κυριακή 23 Ιουλίου έγινε ο αγώνας των  21km. Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο  Γιώργος Διαλεκτός με χρόνο 1:45:56’’με τον Γιώργο Λουφέκη να ακολουθεί αμέσως μετά με χρόνο 1:50:09’’ και τον Νίκο Ρούσσα με χρόνο 1:54:37 να κατακτά την τρίτη θέση. Πρώτη από τις γυναίκες τερμάτισε η Δήμητρα Ανδρούτσου με χρόνο 2:22:59, με την Σοφία Στεργίου σε χρόνο 2:24:41 να έρχεται δεύτερη και την Αναστασία Γκίκα Ντομαζέτοβιτς με χρόνο 2:25:42 να κκατακτά την τρίτη θέση. Ο αγώνας των 10 χλμ είχε τις περισσότερες συμμετοχές: την πρώτη θέση κατέκτησε ο Μανώλης Πουρίκας με χρόνο 0:43:45, δεύτερος τερμάτισε ο Βαλεντίνος Πουρίκας με χρόνο 0:45:29 και ο Δημήτρης Δρούγκας με χρόνο 0:46:55 κατέλαβε την τρίτη θέση. Στην κατηγορία των γυναικών , η Δήμητρα Τζαλοκώστα με χρόνο 0:54:31 έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού, με την Δήμητρα  Χαιροπούλου σε χρόνο 0:59:17 να ακολουθεί  δεύτερη και την Αμάντα Τένφιορντ Γεωργιάδη με χρόνο  1:02:19 να τερματίζει στην τρίτη θέση.

Στους κάτω των 18 ετών, στον αγώνα των  21km την πρώτη θέση κατέλαβε ο Νίκος Πονηρέας, τη δεύτερη ο Χρήστος Μποτζιόρλος  και την τρίτη ο  Αλκιβιάδης  Στασινός. Στα 10km, στην ίδια ηλικιακή κατηγορία, την πρώτη θέση κατέλαβε ο Αθανάσιος Λιγώνης, τη δεύτερη ο Γιάννης Τσουμάνης  και την τρίτη ο Δημήτρης Καραντάκος. Τέλος, στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέλαβε η  Εύα Ιλάρη-Μπαρμπούτη, τη δεύτερη η Ζίνη Λούτσα και στην τρίτη θέση βρέθηκε η Φωτεινή Κόμη.

Επίσης: δεκάδες δρομείς και επισκέπτες στο Ζαγόρι έγιναν εθελοντές δότες μυελού των οστών. Ο τεχνικός διευθυντής και εμπνευστής της ιδέας  του αγώνα Βασίλης Τζουμάκας, είπε μεταξύ άλλων ότι «η προετοιμασία του 8ουZagoriMountainRunning, έχει ήδη ξεκινήσει. Ευχαριστούμε θερμά όσους συνέβαλαν στην επιτυχία της διοργάνωσης και στην επίτευξη των στόχων της. Για μας ότι πάνω από όλα είναι οι άνθρωποι. Γι'αυτούς προσπαθούμε κάθε χρόνο να γινόμαστε καλύτεροι! Μέχρι την επόμενη συνάντησή μας, όλοι οι άνθρωποι πίσω από το βουνό, σας ευχαριστούμε! .»