Υπό έλεγχο τέθηκε η πυρκαγιά στα Πεστά, η οποία ξέσπασε στις 3 το μεσημέρι της Πέμπτης. Με την επέμβαση των πυροσβεστικών δυνάμεων, η φωτιά τέθηκε υπό έλεγχο, αφού έκαψε θαμνώδεις εκτάσεις με δύο εστίες, σε Πεστά και Αγία Τριάδα.
Ο Δήμος Δωδώνης ευχαριστεί την πυροσβεστική για την επέμβασή της. Επισημαίνει ότι η περιοχή όπου ξέσπασε η φωτιά βρίσκεται υπό συνεχή επιτήρηση, καθώς το τελευταίο διάστημα έχουν καταγραφεί τρία αντίστοιχα περιστατικά με το σημερινό.