Το Μοντέρνο Τμήμα του Δημοτικού Ωδείου Ιωαννίνων γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής (21 Ιουνίου) με συναυλία ποπ και ροκ κομματιών, την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024 και ώρα 20:30, στον Πολιτιστικό Πολυχώρο «Δ. Χατζής».
Επίσης, η Σχολή Κλασικού και Σύγχρονου Χορού του Δήμου Ιωαννιτών παρουσιάζει την Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024 και ώρα 18:00, στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας την παράσταση χορού των παιδικών τμημάτων της Σχολής με τίτλο: «Ο χορός των λουλουδιών».
Την ίδια μέρα, Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024 και ώρα 20:00, και την Κυριακή 30 Ιουνίου 2024 ώρα 20:00, επίσης στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας, θα παρουσιαστεί η παράσταση Κλασικού & Σύγχρονου Χορού με τη συμμετοχή εφήβων και ενηλίκων με τίτλο «Όταν οι πίνακες ζωντανεύουν».
Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Τζίνα Βίκα
Χορογραφίες: Έλενα Ανδρεάδη, Τζίνα Βίκα, Ελεονώρα Ηλία, Λάουρα Τσιάτη.