Τα αποτελέσματα της 2ης Ανάβασης Ιωαννίνων

Εικόνα του άρθρου Τα αποτελέσματα της 2ης Ανάβασης Ιωαννίνων
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/04/2024, 08:30

Ο Βαγγέλης Τσιούρης ήταν ο πιο γρήγορος στη 2η Ανάβαση Ιωαννίνων, με Renault Clio 2, τερματίζοντας με συνολικό χρόνο 04:23.34. Στο 1ο σκέλος ο χρόνος του ήταν 02:12.06 και στο 2ο σκέλος βελτίωσε την επίδοσή του, ολοκληρώνοντας τη διαδρομή των 4 χλμ.σε χρόνο 02:11.28.

Στην άτυπη γενική κατάταξη δεύτερος ήταν ο Αντώνης Αντωνίου με Mitsubishi Lancer ΙX και τρίτος ο Βασίλης Κανδηλιώτης με το ερυθρόλευκο Mitsubishi Lancer EvoVI, οριακά μπροστά από τον Χρήστο Αυγερόπουλο με Citroen Saxo.

Στην Κατηγορία 4 στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν δύο οδηγοί της ΕΛΕΤΑ, ο Γιώργος Μπαζιαλέκος με Peugeot 106 με χρόνο 04:58.86 και ο Κωνσταντίνος Τασούλας, επίσης με Peugeot 106, τρίτος με χρόνο 05:05.48. Ανάμεσά τους βρέθηκε ο Άγγελος Μπατσίλας με Suzuki Swift με χρόνο 05:04.81. Στην 4η θέση βρέθηκε ο Γιώργος Μπάης, επίσης αθλητής της ΕΛΕΤΑ, που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα.

Στην Κατηγορία 3 πιο γρήγορα οδήγησε ο Χρήστος Αυγερόπουλος από την ΑΛΜΑ Αιγίου με Citroen Saxo και χρόνο 04:30.34. Δεύτερος στην κατηγορία ο Μιχαήλ - Χρήστος Παρασκευάς από την ΟΜΑΘ με Suzuki Swift και τρίτος ο Σωτήρης Λαμπόγλου του ΑΟΘ με Peugeot 106. Στην 4η θέση κατετάγη ο Απόστολος Προδρομίδης από το Action Club Έβρου με Peugeot 106 και στην 5η ο Θανάσης Ζήσης της ΕΛΕΤΑ με το πορτοκαλί Toyota Corolla.

Στην Κατηγορία 2 Βαγγέλης Τσιούρης πήρε τη σημαία της ΕΛΕΤΑ για τον ταχύτερο χρόνο, υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από τον πρόεδρο της ΕΛΕΤΑ Χρήστο Σαρηγιαννίδη. Δεύτερος κατετάγη ο Γιώργος Παρασκευαΐδης από την Α.Λ. Πτολεμαΐδας με Peugeot 306 και τρίτος ο Αλέξανδρος Γκουρογιάννης της ΕΛΕΤΑ με Honda Civic.

Στην Κατηγορία 1 ο Αντώνης Αντωνίου οδήγησε το Mitsubishi Lancer ΙX στην 1η θέση με χρόνο 04:25.79. Στη 2η και στην 3η θέση βρέθηκαν δύο οδηγοί της ΕΛΕΤΑ, ο Βασίλης Κανδηλιώτης με Mitsubishi Lancer Evo VI και 04:30.33 και ο Ποσειδώνας Γορίτσας με Mitsubishi Lancer X και 04:32.04. Τέταρτος κατετάγη ο Αβραάμ Αρχαγγελίδης (Cosmoscart Racing Club) με BMW 320i.

Στην κατηγορία Formula Saloon πρώτος ήταν ο Νικόλαος Στραβοκώστας της ΛΑΜΚΕ με Alfa Romeo 156,

(photo credit: Μάνθα Μπάκα - fotosports.gr)