Το καλλιτεχνικό σωματείο «Εξαύδα» προβάλλει την ταινία «Σύντροφοι του Κακού» (1959) του Ρίτσαρντ Φλάισερ στις 9 και 10 Απριλίου, στις 20:15, στον χώρο του, στην οδό Κουντουριώτου 31 (οικονομική ενίσχυση 2 ευρώ.
Η υπόθεση: Η ιστορία που συγκλόνισε την Αμερική το 1924 με το φόνο ενός 14-χρονου νεαρού από δύο εικοσάχρονα παιδιά, τους Λέοπολντ και Λόεμπ όπως έμειναν γνωστοί, αποτέλεσε υλικό για έμπνευση για αρκετούς δημιουργούς. Βασισμένη σ' αυτή την υπόθεση ανήκει και η ταινία Η θηλειά του Χίτσκοκ που κυκλοφόρησε το 1948. Πιο κοντά όμως στην πραγματική ιστορία αποτέλεσε το βιβλίο του συγγραφέα Μάγιερ Λέβιν, ο οποίος απλώς άλλαξε τα ονόματα αλλά κράτησε όλα τα υπόλοιπα και έγινε ταινία το 1959 με τον ίδιο τίτλο, Compulsion.
Παίζουν: Όρσον Γουέλς, Νταϊάν Βάρσι, Ντιν Στόκγουελ, Μπράντφορντ Ντίλμαν, Έντουαρντ Μπινς, Ρίτσαρντ Άντερσον.