Το 1ο Summer School υπό τον τίτλο «Ο κύκλος της ζωής του φαρμάκου», διοργανώνει η Πανελλήνια Ένωση Φαρμακοποιών (Π.Ε.Φ.) στα Πράμαντα Ιωαννίνων, από 15 έως 18 Ιουλίου.
Στόχος της πρώτης αυτής διοργάνωσης που στοχεύει στο να καταστεί θεσμός, είναι να προάγει την τρέχουσα γνώση και έρευνα σχετικά με το φάρμακο, καθώς και να αναδείξει τη σύνδεση της Ηπείρου με την ιστορία και την εξέλιξη του φαρμάκου.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, η πλειονότητα των παρουσιάσεων αφορά σε θέματα όπως φαρμακευτικά φυτά της Ηπείρου, καλλιέργεια φαρμακευτικής κάνναβης, γενόσημα φάρμακα, καλλυντικά προϊόντα και προϊόντα φαρμακείου κ.α.
Για τη συμμετοχή στο Summer School, απαιτείται προεγγραφή στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.e-myrtaly.gr/gr/sumpef2024.