Σπάρτακος: Μετάλλια στο τζούντο

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/03/2023, 12:06

Οι αθλητές και αθλήτριες του Σπάρτακου Ιωαννίνων πήραν μέρος σε πανελλήνια πρωταθλήματα τζούντο, με τα εξής αποτελέσματα:

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων γυναικών – νέων ανδρών που έγινε τον περασμένο μήνα στη Θεσσαλονίκη, η Ελισάβετ Οικονόμου στην κατηγ. – 52 κ. νέων γυναικών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, η Κωνσταντίνα Βασιλείου στα – 70 κιλά, επίσης καλή εμφάνιση έκανε στην κατηγ. – 90 κ. νέων ανδρών ο Φώτης Ζυγούρης.

Στο Λουτράκι στις 11- 12/03/2023 έγιναν τα πανελλήνια πρωταθλήματα παίδων- κορασίδων Α΄ και Β΄. Στο κορασίδων Α΄ σύλλογος κατέλαβε την 2η θέση στην γενική κατάταξη. Στα – 48 κ. κορασίδων η Μαρίλια Γκόλια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, στα – 57 κ. η Δανάη Δήμου το χάλκινο μετάλλιο. Στους παίδες στα – 60 κ. ο Θέμης Γκόλιας το χάλκινο μετάλλιο και στους παίδες Β΄ στην κατηγ. +60 κ. ο Αναστάσιος Βρόσγος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Καλές εμφανίσεις έκαναν οι Τηλέμαχος Οικονόμου στα -50 κ. και Ορέστης Ντάλλας στα – 55 κ. παίδων Α΄, Ευάγγελος Κάκαβος στα – 42 κ. , Ανέστης Γούδας στα – 38 κ παίδων Β ΄και Ειρήνη Τάσσιου στα – 44 κ. κορασίδων Β΄.

Ο σύλλογος συγχαίρει αθλητές –τριες και τους προπονητές, Αφεντούλη Βαφειάδη και Χρήστο Μπαντή.