ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Σκι Αντοχής: Έξι μετάλλια για τους Μετσοβίτες στο Κύπελλο Ελλάδος

Εικόνα του άρθρου Σκι Αντοχής: Έξι μετάλλια για τους Μετσοβίτες στο Κύπελλο Ελλάδος
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Κύριος Τύπος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 25/01/2017, 21:30
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Με τους αθλητές του ΕΟΣ Μετσόβου να κυριαρχούν στην κατηγορία των ανδρών ολοκληρώθηκε στις 22 Ιανουαρίου το Κύπελλο Ελλάδας στην όμορφη κωμόπολη.

Στη διοργάνωση, διαφήμιση για το άθλημα του Σκι Αντοχής χάρη στην άρτια διοργάνωση του τοπικού Ελληνικού Ορειβατικού Συλλόγου, πήραν μέρος εκτός των Ελλήνων και 40 αθλητές και αθλήτριες από οκτώ άλλες χώρες.

Η Τσακίρη Μαρία τη δεύτερη ήμερα στο αγώνισμα των 5 χλμ. ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου με εξαιρετικό σκι και ατομικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών FIS, ενώ η Μαρία Ντάνου τη πρώτη ήμερα στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε δεύτερη και χάρισε στην Ελλάδα άλλο ένα μετάλλιο.

Στους έφηβους και στα αγωνίσματα των 10 χλμ ο Νίκος Τσουρέκας (ΕΟΣ Μέτσοβου) είχε ένα πολύ καλό απολογισμό, αφού κέρδισε ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο και ήταν ο καλύτερος Έλληνας αθλητής συνολικά.

Οι αθλητές του ΕΟΣ Μέτσοβου κέρδισαν συνολικά έξι μετάλλια.