Εικόνα του άρθρου Πρώτος ο Σπάρτακος στην άρση βαρών
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Γιώργος Τσαντίκος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/04/2018, 13:41
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Με 14 αθλητές και αθλήτριες πήρε μέρος ο Σπάρτακος Ιωαννίνων στα πανελλήνια πρωταθλήματα άρσης βαρών παίδων – κορασίδων, εφήβων – νεανίδων που έγιναν στην Αριδαία στις 20 και 21 Απριλίου. Παρά τις σημαντικές απουσίες, ο σύλλογος  αναδείχθηκε πρωταθλητής παίδων και εφήβων, 2ος στις νεάνιδες και 5ος στις κορασίδες. Το σύνολο των μεταλλίων που κατέκτησαν οι αθλήτριες και οι αθλητές είναι 22. Αναλυτικά:

Στα 105 κ. εφήβων ο Σπύρος Τζίμας κατέκτησε 3 ασημένια μετάλλια, στην ίδια κατηγορία ο Ραφαήλ Καρακώστας 3 χάλκινα μετ., στα + 105 κ. ο Φώτης Κρέτσης 3 χάλκινα μετάλλια, στα 85 κ. εφήβων, στα 85 κ. παίδων ο Παύλος Λιάλιος 3 ασημένια μετ., στα 94 κ. παίδων ο Κώστας Μουρατλάρι  ασημένια μετ. και 5η θέση στους έφηβους, στα 69 κ. παίδων ο Νίκος Τζίμας 1 χάλκινο μετ. και 5η θέση στους έφηβους, στα 85 κ. παίδων ο Μιχάλης Καλές 1 χάλκινο μετ., στα 62 κ. παίδων ο Νίκος Ζήκος 4η θέση και 5η στους έφηβους στα 77μ κ. παίδων, ο Κώστας Ράπτης  5η θέση και 6η στους έφηβους και στα 77 κ. παίδων, ο Δημήτρης Σμύρης την 8η θέση. Στα 58 κ. κορασίδων η Ελένη Τσιμαράκη κατέκτησε 1 χρυσό και 2 ασημένια μετάλλια και στην ίδια κατηγορία στις νεάνιδες ένα ασημένιο μετ., στα 75 κ. νεανίδων η Βασιλική Μπούμπα ένα χάλκινο μετ., στα 63 κ. κορασίδων η Ειρήνη Τριφύλλη την 4η θέση και την 6η στις νεανίδες, στα 63 κ. νεανίδων η Βασιλική Τσιρώνη την 5η θέση.