Η κυβέρνηση φέρεται, με δημοσιογραφικές πληροφορίες αλλά και με σποραδικές δηλώσεις στελεχών της, να προσανατολίζεται σε χαλάρωση των περιοριστικών μέτρων.
Αύριο Τετάρτη συνεδριάζει η επιτροπή ειδικών, ωστόσο είναι ξεκάθαρο εδώ και καιρό ότι οι αποφάσεις είναι πλειοψηφικά πολιτικές και τις λαμβάνει το κυβερνητικό επιτελείο.
Τα μέτρα που «υποχωρούν», με την εκτίμηση ότι τα κρούσματα θα υποχωρήσουν και η επικράτηση της «Ο» θα συντελέσει στην αποκλιμάκωση νοσηλειών, θα είναι η απαγόρευση μουσικής (από 24/1) και ο περιορισμός ωραρίου (από 31/1), μαζί με σταδιακή άρση περιορισμών πληρότητας (γήπεδα, καταστήματα κ.λπ.).
Το μέτρο που θα μείνει ωστόσο, είναι η χρήση μάσκας.