Την πρώτη του προπόνηση με τον ΠΑΣ έκανε ο Φίλιπ Χέλκβιστ, κάνοντας ατομικό πρόγραμμα προσαρμογής. Οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΣ προπονήθηκαν με ασκήσεις υποομαδικής επιθετικής τακτικής και έπαιξαν διπλό με έμφαση στις στημένες φάσεις.
Ο ΠΑΣ δήλωσε και τους αγώνες στους οποίους θα εκτίσουν ποινές από κάρτες οι παίκτες του: Ο Μπέριος θα μείνει εκτός στο ματς με τον Απόλλωνα (4 κάρτες) και ο Μπουκουβάλας θα χάσει Πλατανιά και Λεβαδειακό (7 κάρτες).