Το αφιέρωμά του στον Ζαν Λυκ Γκοντάρ συνεχίζει το καλλιτεχνικό σωματείο «Εξαύδα». Στις 11 και 12 Δεκεμβρίου, στις 20:15, θα προβάλλει την ταινία «Περιφρόνηση», στον χώρο του στην οδό Κουντουριώτου 31 (οικονομική προσφορά 2 ευρώ).
Η υπόθεση: Η ταινία περιστρέφεται γύρω από τον Πολ, έναν θεατρικό συγγραφέα ο οποίος προσλαμβάνεται από έναν παραγωγό του Χόλυγουντ για να ξαναγράψει το σενάριο μιας φιλόδοξης κινηματογραφικής μεταφοράς της Οδύσσειας.
Πρωταγωνιστούν: Μπριζίτ Μπαρντό, Μισέλ Πικολί, Τζακ Πάλανς, Φριτς Λανγκ.