«Με όλους τους κανόνες και τα μέτρα ασφαλείας», όπως διαβεβαιώνει ο ΟΚΠΑΠΑ του Δήμου Ιωαννιτών, λειτουργούν από τη Δευτέρα οι παιδικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί. Σύμφωνα με τον ΟΚΠΑΠΑ, η προσέλευση των παιδιών αυξάνεται καθημερινά.
«Είναι εβδομάδα προσαρμογής και την Παρασκευή θα γίνει η πρώτη αξιολόγηση. Διαπιστώνουμε ότι καθημερινά η προσέλευση παιδιών αυξάνεται και ήδη αγγίζει το 65%. Οι γονείς θα πρέπει να αισθάνονται ασφαλείς και σίγουροι για τα παιδιά τους καθώς όλα τα μέτρα εφαρμόζονται ευλαβικά», ανέφερε ο αντιπρόεδρος του ΟΚΠΑΠΑ Γιάννης Τσίμαρης, σε σημερινή συνέντευξη Τύπου.
Ανέφερε τέλος ότι και για τον Ιούνιο θα υπάρξει μείωση των τροφείων, και υπενθύμισε ότι οι εγγραφές-επανεγγραφές συνεχίζονται μέχρι τις 15 Ιουνίου.
Στο μεταξύ, ο πρόεδρος του ΟΚΠΑΠΑ Δημήτρης Πάνου παρέλαβε σήμερα από τα γραφεία της Συνεταιριστικής Τράπεζας Ηπείρου υφασμάτινες μάσκες προστασίας για το προσωπικό των δομών του Οργανισμού.