Μια ιδιαίτερα επίκαιρη ομιλία διοργανώνει το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου, στις 12 το μεσημέρι, στην Αίθουσα Λόγου και Τέχνης «Δημήτρης Χατζής», στην πανεπιστημιούπολη.
Ομιλητής θα είναι ο Παναγιώτης Βαρώτσος, ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Φυσικής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και ο ένας από τους τρεις της ομάδας που ανέπτυξε τη μέθοδο βραχείας διάρκειας πρόγνωσης σεισμών, τη γνωστή ως μέθοδο ΒΑΝ. Το θέμα της ομιλίας του έχει τον τίτλο: «Ανάλυση χρονοσειρών πολύπλοκων συστημάτων: Φυσικός χρόνος. Μία νέα άποψη για τον χρόνο», και αφορά μια νέα προσέγγιση για την πρόβλεψη κρίσιμων φαινομένων, όπως είναι οι σεισμοί.