Όπως κάθε χρόνο, η Οφθαλμολογική Εταιρεία Δυτικής Ελλάδας-Πελοποννήσου διοργανώνει την εαρινή της συνάντηση, στο Μέτσοβο, στο συνεδριακό κέντρο «Διάσελο». Η συνάντηση θα γίνει στη 1 Απριλίου και θα ξεκινήσει στις 9.30 το πρωί. Στην ημερίδα θα αναπτυχθούν θέματα όπως οι παθήσεις του βυθού, οι εξελίξεις στην αντιμετώπιση των περιοφθαλμικών όγκων, η εφαρμογή της γονιδιωματικής και αναγεννητικής ιατρικής στην οφθαλμολογία, οι λοιμώξεις του κόγχου κ.λπ.
Οι εργασίες της συνάντησης θα ολοκληρωθούν στις 19:30, με τις αρχαιρεσίες για την ανάδειξη του νέου διοικητικού συμβουλίου της Εταιρείας. Σημειωτέον, ότι πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής της συνάντησης είναι ο καθηγητής Οφθαλμολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Χρήστος Καλογερόπουλος.